Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Żyrowa
Żyrowa

1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Żyrowa leży na północ od Zdzieszowic u zachodniego podnóża Góry Świętej Anny. Wokół rozciąga się ściana lasu bukowego porastającego poprzecinane licznymi jarami zbocze góry. Dzięki swym walorom krajobrazowym i ciekawym obiektom krajoznawczym stanowi atrakcyjne miejsce wędrówek i wycieczek. Zimą tutejsze tereny stwarzają możliwość uprawiania narciarstwa. Jak wynika ze źródeł historycznych, wieś należała początkowo do klasztoru cysterskiego z Jemielnicy, a potem do rodziny Żyrowskich, od której odkupił ją w 1631 roku – znany fundator klasztoru franciszkanów na Górze Świętej Anny – hrabia Melchior Ferdynand Gaszyna. W Żyrowej magnat ten pozostawił po sobie stylowy, wczesnobarokowy pałac z lat 1631 – 1644, wchodzący w skład większego zespołu zabudowań. Do zespołu pałacowego należy park krajobrazowy. Rozległy kompleks budynków założony jest wokół czworobocznych dziedzińców – pałacowego i gospodarczego – oddzielonych od siebie wąskim skrzydłem parawanowym z bramą przejazdową pośrodku. Dwupiętrowy korpus główny wyraźnie góruje nad pozostałymi, znacznie niższymi od niego skrzydłami, jednak piękną sylwetką i wyważonymi proporcjami architektonicznymi odznacza się zwłaszcza skrzydło frontowe, zaopatrzone aż w trzy wieże. Nad przejazdem piętrzy się czworoboczna wieża bramna. Towarzyszą jej po bokach dwie ośmioboczne, częściowo wtopione w korpus, wieże narożne. Dookoła dziedzińca pałacowego biegnie arkadowy krużganek. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu wznosi się kościół filialny św. Mikołaja. Zbudowany około 1300 roku w stylu gotyckim, a powiększony i przekształcony w duchu barokowym w I połowie XVIII wieku. Wczesnogotyckie prezbiterium, którego struktura architektoniczna zachowała się w pierwotnym stanie, przypomina proste układy i rozwiązania stosowane w kościołach cysterskich. Jest ono nakryte sklepieniem krzyżowo - żebrowym z gładkimi zwornikami i profilowanymi żebrami, spływającymi na zworniki. Cennym zabytkiem w żyrowskim kościele są również dwa obrazy z II połowy XVIII stulecia, zdobiące boczne ołtarze. Wyszły one spod pędzla znakomitego artysty śląskiego, Franciszka Sebastiniego.
W środku wsi znajduje się obok stawu zabytkowa studnia z początku XIX wieku, obudowana wysokim murem kamiennym i nakryta drewnianym daszkiem w kształcie stożka. Studnia ta – rzecz dość niezwykła – służy jednocześnie za kapliczkę przydrożną. Mamy tu więc przed sobą jedyny tego rodzaju zabytek na Śląsku Opolskim i jedyny postument kozy na Kozim Rynku jako symbol rodzin robotniczych i uzupełnienia budżetu domowego.
2. Ludność
909
3. Powierzchnia
941,8301 ha
4. Atrakcje turystyczne
Tzw. Kozi Rynk – niezbyt duże rondo z pomnikiem Kozy oraz tzw. „woziwodą”, czyli ręcznym wózkiem z beczką, w której prawie przez 170 lat mieszkańcy wsi wozili wodę z pobliskiej kapliczki-„studzionki”
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
- Rozłożysty dąb cesarski, posadzonym na pamiątkę pobytu w Żyrowej niemieckiego cesarza Wilhelma II w 1911 roku.
- Rezerwat przyrody „Lesisko” jest położony na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”, na południowych stokach grzbietu
6. Atrakcje architektoniczne
- W centrum wsi, po lewej stronie, kapliczka św. Jana Nepomucena - patrona dobrej spowiedzi, opiekuna mostów i obrońcy przed powodzią. Jako ksiądz został zamordowany przez czeskiego króla Wacława IV i utopiony w rzece Wełtawie za to, że nie wyjawił tajemnicy spowiedzi jego żony.
- Jedyna na Opolszczyźnie, okrągła, dwufunkcyjna kapliczka-studzionka, wzniesiona na początku XIX wieku.
- Prawie stuletni budynek szkoły podstawowej. Od 1987 roku mieści się w nim izba regionalna, w której uczniowie zgromadzili bezcenne pamiątki minionych czasów, stare eksponaty, typowe dla górnośląskiej chaty, wielokulturowe świadectwo historii tej ziemi.
- Baszta zamkowa z zabytkową bramą wjazdową do pałacu, obok której mieści się najstarszy budynek we wsi – stara plebania z XIV wieku.
- Wczesnobarokowy kompleks pałacowo-parkowy z I połowy XVII wieku, wzniesiony przez hrabiów von Gaschin, a przebudowany przez ostatnich właścicieli - rodzinę von Francken-Sierstorpff. Zabytkowy kompleks pałacowy otacza rozległy park o powierzchni 11,5 ha.
- Gotycko-barokowy, pocysterski kościół filialny pw. św. Mikołaja z 1300 roku. W kaplicy bocznej mieści się grobowiec ostatnich właścicieli pałacu – Johannesa i Mary von Francken-Sierstorpff oraz ich syna Edwina Victora
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Żyrowa w 2002 r. zdobyła tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej. Władze regionu z powodzeniem organizują konkursy piękności osad wiejskich. Mobilizują w ten sposób mieszkańców tej części Śląska do jeszcze większych starań o ładny wygląd swoich obejść.
8. Imprezy
- Wszystkich chętnych zapraszamy do Żyrowej po Bożym Narodzeniu a przed Nowym Rokiem. W tym okresie po wszystkich wsiach naszej parafii pw. św. Marii Magdaleny chodzą już do 10 lat kolędnicy, którzy głoszą dobrą nowinę o narodzinach Pana w pięknej gwarze śląskiej.
- Warto też tu zawitać w ostatnim tygodniu karnawału, kiedy to młodzież gimnazjalna i dzieci ze szkoły podstawowej kultywują tradycyjny obrzęd „wodzenia niedźwiedzia”, podobnie jak dorośli w Krepnej. Różnica polega jedynie na tym, że symboliczną krew niedźwiedzia stanowi sok wiśniowy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat krapkowicki
Gmina:
Zdzieszowice
Udział w programach:
Sołtys:
Józef Wilczek
Liczba mieszkańców:
909
WWW:
http://www.zyrowa.com
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Pogórze
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kroszonka śląska
Liczba odwiedzin: 9970505
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO