Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kantorowice
KANTOROWICE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Wieś usytuowana jest w południowo – zachodniej części gminy 2 km od Lewina Brzeskiego przy drodze wojewódzkiej Nr 458. Kantorowice leżą blisko stacji kolejowej PKP (3 km) stąd dobre połączenie z Brzegiem, Wrocławiem i Opolem.
2. Ludność
285
3. Powierzchnia
507.2930 ha
4. Atrakcje turystyczne
Kantorowice mają doskonałe warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Położenie przy zbiorniku wodnym o pierwszej klasie czystości wód, starorzecza wraz ze starodrzewiem, piękne lasy oraz szlak rowerowy usatysfakcjonują wszystkich amatorów czynnego wypoczynku. Walory te docenili już turyści zarówno z Dolnego jak i Górnego Śląska jak i wędkarze oraz ornitolodzy licznie odwiedzający to miejsce. We wsi są także dobre warunki do uprawiania innych sportów: tenisa stołowego, boiska do piłki nożnej i koszykówki, a piłkarze zrzeszeni są w klubie „Olimpia II Kantorowice”. Kantorowice dysponują dwoma gospodarstwami agroturystycznymi:
- Gospodarstwo agroturystyczne Urszuli i Leszka Fornal, które w 2008 roku wygrało wojewódzki konkurs Eko – Agroturystyczny „Zielone Lato”; < - Gospodarstwo agroturystyczne „Pod bocianim gniazdem”.
wyrobiska po żwirowe ok. 100 ha
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Kantorowice są bogato obdarowane ciekawymi przyrodniczo miejscami. Między Kantorowicami a Ptakowicami w okolicach jezior i starorzeczy spotkać można interesujące gatunki flory i fauny. W granicach sołectwa znajdują się 2 pomniki przyrody ożywionej.
- Pomnik przyrody - dąb szypułkowy
- Pomnik przyrody - zespół dębów szypułkowych

6. Atrakcje architektoniczne
We wsi znajduje się zespół zamkowo – folwarczny obejmujący zamek, zabudowania gospodarcze z XIX w. oficynę mieszkalną i spichlerz z XVIII w. Zamek został zbudowany około 1600 roku w stylu renesansowym przez książąt brzeskich. W XIX w. został częściowo przebudowany. Jest wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. W granicach wsi odkryto 10 stanowisk archeologicznych w tym: ślady osady neolitycznej, osady kultury łużyckiej wraz z cmentarzyskiem, osady halsztackiej (wczesna epoka żelaza), okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. 5 stanowisk jest wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Sołectwo uczestniczy w programie Odnowa Wsi od 2006 r. Wykonano: remont i urządzenie świetlicy wiejskiej Organizowanie konkursu „Estetyczna zagroda”
8. Imprezy
Cyklicznie – festyn wiejski, m-c zabawa choinkowa m-c styczeń oraz inne imprezy udział w konkursach i inne
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Leszek Fornal
Liczba mieszkańców:
285
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Głubczyce Sady
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Żymlok opolski biały
Liczba odwiedzin: 8934474
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO