Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Reńska Wieś
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Sołectwo Reńska Wieś położone jest na Nizinie Śląskiej na wysokości 175m n. p. m. na południowo zachodnim skraju województwa opolskiego i stanowi część powiatu nyskiego.

Ludność: 405

Powierzchnia: 497 ha

Atrakcje turystyczne:
Trasa rowerowa wiodąca przez sołectwo została ujęta w przewodniku „Rowerem po dawnym Księstwie Nyskim” oraz „Rowerem po gminie Pakosławice”.

Atrakcje przyrodnicze:
Wieś nie należy do cennych folklorystycznie. Dominują gatunki kosmopolityczne, pospolite, nie zagrożone w skali krajowej. Zwierzyna stwierdzona bezpośrednio na terenie wsi jest charakterystyczna dla całego obszaru Polski.

Atrakcje krajobrazowe:
Reńska Wieś zachowuje typowy charakter rolniczy. Sołectwo prezentuje walory krajobrazowe rolniczych terenów, pokazuje malowniczy charakter łąk i pól. Wieś położona jest nad rzeką Korzkiew, która przepływa przez miejscowość. Nad rzeką stoją pozostałości po młynie wodnym.

Atrakcje architektoniczne:
Ciekawym zabytkiem jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty i Doroty, zbudowany w 1638 roku. Jego wystrój zewnętrzny jak i wewnętrzny jest barokowy. Na placu kościelnym znajduje się Grota ku czci Matki Bożej zbudowana przez mieszkańców z kamienia polnego. Pod murem kościelnym stoją dwa krzyże pokutne, który towarzyszą ciekawe historie..

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Rada Sołecka Reńska wieś dzięki środkom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Nysie i Fundacji Wspomagania Wsi zrealizowała projekty „Budowa placu zabaw w Reńskiej Wsi”, „Kawiarenka internetowa – okno na świat”. Stowarzyszenie „Rajska Dolina” zrealizowało projekty „Młodzi aktywni –dla siebie, dla Gminy”, „Działamy zdrowo – na sportowo”, „Stawiamy na młodych, przebojowych i ciekawych świata” dzięki dotacja z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dotacje unijne pozwoliły na stworzenie Wiejskiego centrum kultury i edukacji oraz Klubu Młodzieży Chrześcijańskiej w Reńskiej Wsi, które stało się wiejskim centrum edukacji i nowoczesnych technologii informacyjnych. Łączna kwota pozyskanych środków przekracza kwotę 150.000zł.

Imprezy:
We Reńskiej Wsi co roku odbywają się dożynki oraz odpust parafialny. Organizowane są również festyny i imprezy okolicznościowe.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Sołtys:
Iwona Jaszczyszyn
Liczba mieszkańców:
405
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Goszowice – Frączków
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Salceson ozorkowy z Górek /presswurst ozorkowy z Górek
Liczba odwiedzin: 9950814
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO