Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Długomiłowice
b>DŁUGOMIŁOWICE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1217 roku - Dłogomilovici. Nazwę Langlieben wprowadzono w 1935 r. Kronika parafialna z Krzanowic zawiera notatkę, że już w 1278 roku na terenie dzisiejszych Długomiłowic stał kościół, który później kilkakrotnie był zniszczony i odbudowywany. Ten stojący dzisiaj wybudowano w 1871 roku, a w 1947 roku, po zniszczeniach wojennych odrestaurowano, natomiast w roku 2006 wykonana została nowa wieża pokryta blachą miedzianą. Z wieży kościelnej cztery razy tj. o godz. 7.00, 12.00, 15.00 i 21.00 rozbrzmiewają melodie pieśni kościelnych, co jest duża atrakcją dla mieszkańców jak i gości przyjezdnych. W 1830 roku wieś posiadała młyn wodny oraz dwór z przylegającym parkiem. W wyniku działań wojennych dwór został zniszczony. Stare kroniki opisują, że w 1852 roku funkcjonowała szkoła katolicka – dwuklasowa, w której uczyły się dzieci z Krzanowic, Długomiłowic, Sukowic i Dębowej. W 1883 roku wybudowano budynek szkoły państwowej, stanął niedaleko kościoła. Przed II wojną światową wybudowano w parku dworskim trzeci budynek szkoły. Po przejściu frontu Długomiłowice zostały spustoszone i zniszczone, w tym i budynek szkoły. W 1989 roku zapadła decyzja o odbudowie budynku szkolnego. W roku 1989 rozpoczęto rozbudowę szkoły o nowe skrzydło ( obecnie gimnazjum) i Sali gimnastycznej, w 1995 roku nowy obiekt został oddany do użytku. Obecnie kompleks szkolno – sportowy jest wizytówką gminy Reńska Wieś, dzieci i młodzież mają wyśmienite warunki do nauki oraz organizowania różnych imprez szkolnych i środowiskowych. Długomiłowice do duża i szybko rozwijającą się miejscowość. W sołectwie działa Ochotnicza Straż Pożarna, Ludowy Zespół Sportowy, parafialne koło Caritas, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz założone w 2007 roku Stowarzyszenie za rzecz wspierania Rozwoju Długomiłowic „Nasze Jutro”.
2. Ludność
1273 (stan na 2009 r.)
3. Powierzchnia
976 ha
4. Atrakcje turystyczne
Aleja grabowa, Zabytkowy park- miejsce rekreacji
5. Atrakcje architektoniczne
Liczne kapliczki i przydrożne krzyże, Kościół parafialny pw. Św. Marii Magdaleny w Długomiłowicach, grota przy kościele
6. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
UMWO- Przedsięwzięcia wspierające edukację, komunikację i promocję społeczności wiejskiej. Witryna wiejska- Pożyteczne wakacje, nasza praca Długomiłowice wzbogaca. Konsulat niemiecki w Opolu – spotkanie pokoleń 2009, 2010. „ Odnowa i rozwój wsi” elewacja kościoła.
7. Imprezy
Festyn rodzinny, ok. 25 lipca corocznie Spotkanie pokoleń Długomiłowic 2009, 2010, co roku-spotkanie dla ludzi starszych- spotkanie karnawałowe, od 20 lat spotkania z Mikołajem i wigilie parafialne, Dożynki wiejskie
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Reńska Wieś
Udział w programach:
Sołtys:
Józef Koch
Liczba mieszkańców:
1273
WWW:
http://www.wiesdlugomilowice.renskawies.pl/
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Jakubowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Sok pomidorowy
Liczba odwiedzin: 9307528
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO