Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Lipniki
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wieś Lipniki położona jest w województwie opolskim w gminie Kamiennik. Sołectwo Lipniki to drugie co do wielkości pod względem powierzchni sołectwo Gminy Kamiennik. Lipniki sąsiadują od zachodu z Starczówkiem od północy z Chocieborzem od wschodu z Białowieżą od południa z Lasowicami.

Ludność:523

Powierzchnia: 1329,25 ha

Atrakcje turystyczne:
Trasa rowerowa wiodąca przez sołectwo została ujęta w przewodniku „Rowerem po dawnym Księstwie Nyskim”.

Atrakcje przyrodnicze:
Wieś leży w dorzeczu Oławy, która wypływa z centrum obszaru dwoma ramionami łączącymi się ze sobą już na terenie gminy Ziębice. Wieś nie należy do cennych folklorystycznie. Dominują gatunki kosmopolityczne, pospolite, nie zagrożone w skali krajowej. Zwierzyna stwierdzona bezpośrednio na terenie wsi jest charakterystyczna dla całego obszaru Polski.

Atrakcje krajobrazowe:
Lipniki posiadają urozmaiconą rzeźbę i zmienna na niewielkich odległościach. Dominuje tu teren pagórkowaty z głębokimi wcięciami dolinnymi. Wieś położona jest w atrakcyjnej i malowniczej okolicy, a jednocześnie stosunkowo blisko centrum gminy. Wieś Lipniki w przeważającej części ma zabudowę ulicową po jednej i drugiej stronie drogi.

Atrakcje architektoniczne:
Kościół pod wezwaniem św. Marcina został wybudowany w 1775r. Na granicy od strony zachodniej stoją zabytkowe słupy graniczne z XIII wieku.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekty zrealizowane w sołectwie Lipniki to „Odbudowa zbiornika małej retencji wodnej w Lipnikach”, „Ogrodzenie placu rekreacyjno-sportowego przy remizie OSP w Lipnikach” dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie z programu „Odnowa wsi” oraz z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na łączna kwotę 4.500 zł.

Imprezy: We wsi odbywają się corocznie dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne okolicznościowe imprezy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Kamiennik
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
523
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Komorzno
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Buchty śląskie, czyli kluski drożdżowe gotowane na parze
Liczba odwiedzin: 9424202
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO