Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Biechów
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość Biechów leży w granicach gminy Pakosławice i powiatu nyskiego, na skraju województwa opolskiego. Do Biechowa należą dwa przysiółki: Radowice i Godkowice.

Ludność:327 (wraz z przysiółkami)

Powierzchnia: 1193,42 ha

Atrakcje turystyczne:
Mieszkańcy Biechowa oraz przysiółków mogą korzystać z boisk sportowych. Zainteresowani mają również udostępnioną strzelnicę przy Technikum Zawodowym. W świetlicy wiejskiej jest możliwość gry w tenisa stołowego. Jedną z atrakcji miejscowości jest gospodarstwo agroturystyczne, które w swojej propozycji handlowej posiada jazdę „wierzchem” na wspaniałych wierzchowcach.
Szlaki i trasy turystyczne:
- trasa rowerowa wiedzie z Nysy przez Nowaki, Biechów, Pakosławice,
- ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Wąwozy Biechowskie” spacer umożliwia zapoznanie się z walorami przyrodniczymi, historyczno-kulturowymi miejsc. Dla grup wycieczkowych Zespół Szkół w Biechowie oferuje przewodnika, wyżywienie, zakwaterowanie.

Atrakcje przyrodnicze:
Na terenie Biechowa znajduje się piękny kompleks leśny tworzący niespotykanie malowniczą scenerię. W lesie można spotkać okazałe pomniki przyrody, takie jak 400-letni dąb oraz 2 rododendrony. W lesie, w gęstwinie krzewów i młodych sosen usytuowane są pasieki, które umożliwiają spotkanie saren, jeleni, dzików oraz zajęcy. Często widuje się wiewiórki oraz lisy. Na terenie lasu, oddalonym od trakcji komunikacyjnych oraz pól uprawnych a jednocześnie bogatym w drzewa dziuplaste i krzewy w podszycie, żyje wiele przedstawicieli awifauny. Są to: kos, sikorka bogatka, drozd śpiewak, słowik rdzawy, dzięcioł zielonosiwy i inne. Na tym terenie rosną 32 gatunki roślin, w tym 2 chronione: przytulie wonne i konwalie majowe. Obecne są tu także gady, takie jak jaszczurka zwinka, padalec zwyczajny, czy zaskroniec zwyczajny. Przez Biechów i Gotkowice przepływa rzeka Frączkówka – stary – lewy dopływ rzeki Korzkiew. W okolicach Radowic w kierunku wsi Jaszów (gmina Skoroszyce) płynie rzeka Stara Struga.

Atrakcje krajobrazowe:
Biechów to niewielka miejscowość, bogata w historię, malownicze tereny, wspaniałe zabytki. Wyjątkowa zabudowa, piękny pałac i kapliczka, wąwozy, fauna i flora, nadają temu miejscu charakter bajkowości. Wśród bujnej roślinności położone są unikatowe zabytki sztuki. Swoim urokiem przyciągają „Wąwozy biechowskie” - unikatowa sieć parowów, powstałych w otworach lessowych w skutek erozji wodnej. Otoczenie wąwozów porasta 150-letnia żyzna buczyna niżowa i sudecka. Występują tutaj najciekawsze stanowiska przyrodnicze w okolicy: unikatowe formy rzeźby terenu, zróżnicowany drzewostan, zbiorowisko roślin leśnych i wodnych, charakterystyczne gatunki fauny. Podziwiać można zwierzęta zamieszkujące środowiska wodne i bagniste. W otoczeniu pałacu i kaplicy obszerny park krajobrazowy założony współcześnie z budową, na nierównościach terenu, z urozmaiconym drzewostanem.

Atrakcje architektoniczne:
W Biechowie występuje przewaga zabytków świeckich nad sakralnymi. Jedynym zabytkiem sakralnym jest kaplica pałacowa, z kolei do zabytków świeckich należy rezydencja pałacowa wraz z budynkami gospodarczymi oraz portiernia. Założenie pałacowe w Biechowie, znajdujące się w południowo — zachodniej części wsi, złożone jest z pałacu, usytuowanej przed nim (od północy) kaplicy dworskiej, z folwarku (od południa) oraz rozległego parku rozciągającego się w kierunku zachodnim. Zespół pałacowy pochodzi z XIX wieku i jest zbudowany w stylu neorenesansowym. Obecnie istniejące, przekształcone w II połowie XIX wieku i początkach XX wieku założenie pałacowo-parkowe w Biechowie przedstawia się ze wszech miar interesująco. Pałac pomimo dwóch faz budowy zasadniczo nie utracił swego pierwotnego stylowego charakteru z lat 60-tych XIX wieku. Zupełnie bez zmian zachował się do dziś kościół dworski. Warto podkreślić dobry poziom kamieniarski portali kościoła, ślusarki i prac snycerskich, wysoki poziom artystyczny i dobry poziom wykonania. Zespół ów wraz z parkiem ma duże wartości poznawcze oraz kulturowe świadczące o gustach i możliwościach zleceniodawców oraz o sytuacji architektury rezydencjonalnej w 2 połowie XIX wieku. Przede wszystkim jednak reprezentuje szczególna wartość estetyczna, wzbudzi podziw nawet u laika. Na terenie Biechowa odbywały się wykopaliska archeologiczne. Badania archeologiczne odkryły osadę datowaną na przełom epoki brązu i okresu halsztackiego (kultura łużycka) sprzed około 2,5 tys. lat oraz ślad osadnictwa datowany na młodszą epokę kamienia (neolit) sprzed około 6,5 - 4 tys. lat

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekty zrealizowane we wsi Biechów związane były przede wszystkim z adaptacją hydroforni w Biechowie z przeznaczeniem na świetlicę wiejską. Projekty dofinansowane były przez Starostwo Powiatowe w Nysie. Łączna kwota pomocy to 6.000 PLN.

Imprezy:
We wsi odbywają się corocznie dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne okolicznościowe imprezy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
327
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Sarnowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Chleb Dożynkowy z Kępy
Liczba odwiedzin: 9567474
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO