Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Naczęsławice
NACZĘSŁAWICE
1.Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z dokumentu biskupa wrocławskiego Wawrzyńca z 1223r. i jej nazwa brzmiała Nacezlai. Następnie występują nazwy: Naceslavichi, Nacenslavicz, Nymsdorff, Nymandsdorff. W sprawozdaniach powizytacyjnych władz kościelnych z lat 1679 i 1688 nazwę wsi zapisano jako ,,Villa Nacieslawice alias Nacisslawitz’’. Specjaliści nazwę wsi wymieniają od imienia Naczęsław. Natomiast według przekazów ludowych pochodzi ona od miejsca położenia na trzęsawiskach (,,Natrzęsawice’’). Od 1960r. parafią kieruje ks. Jerzy Kowolik, który założył orkiestrę parafialną i chór o nazwie ,,Symphonia Rusticana’’. Jest to jedyna symfoniczna orkiestra w Polsce. Koncertuje ona w kościele parafialnym, świątyniach i za granicą. We wsi działa kilka prężnych firm usługowych i produkcyjnych oraz koło DFK i jednostka OSP. Korony dożynkowe z tej wsi uzyskują nagrody w konkursach, a jedna z nich była eksponowana na światowej wystawie w Hanowerze.
2.Ludność
518
3.Powierzchnia
7,54 km 2 (754 ha)
4.Atrakcje architektoniczne
Kościół p.w. św. Stanisława, obecny barokowy został zbudowany w 1724r, We wsi zachowała się znaczna liczba zabudowań z połowy XIX wieku;
5.Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Sołectwo działa w Programie od 2004 r. W czynie społecznym mieszkańcy przygotowali boisko do siatkówki i tenisa stołowego jak również wybudowali kapliczkę p.w. Najświętszej Marii Panny oraz grotę Świętego Stanisława. W 2006 r. odnowiono dach kościelny, odrestaurowano organy kościelne i wyłożono chodniki na cmentarzu parafialnym kostką granitową. W 2008 r. wyremontowano starą szatnię LZS- wszystkie ww. projekty zrealizowane dzieki dziłaniu „ Odnowa wsi”
6.Imprezy
Dzień dziecka, Dożynki wiejskie,
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Pawłowiczki
Udział w programach:
Sołtys:
Rajnhold Windisch
Liczba mieszkańców:
518
WWW:
www.naczeslawice.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Gryżów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kołocz śląski
Liczba odwiedzin: 9576979
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO