Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Energia wody
Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Energia wody 
Energia Wodna


Elektrownia wodna Topola
Elektrownia Wodna Kozielno
Energia Wodna, czyli wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. W świecie współczesnym energia wodna przetwarzana jest w energię elektryczną. Energia wodna jest nie tylko bardziej ekonomiczna od spalania paliw kopalnych, ale bardziej przyjazna środowisku.

Bogactwo obszarów w energię wodną jest równoznaczne z niskimi kosztami za elektryczność. Jednak to nie względy materialne przeważają w tej kwestii, lecz troska o Ochronę Środowiska i wyczerpujące się nakłady złóż energii. W Polsce energia wodna wykorzystywana jest przez Elektrownie wodne, które przekształcają energię spadku wody w energię elektryczną.

Zasoby hydroenergetyczne Polski  szacowane są na 13,7 TWh na rok, z czego 45,3% przypada na Wisłę, 43,6% na dorzecza Wisły i Odry, 9,8% na Odrę i 1,8% na rzeki Pomorza.

Obecnie Polska wykorzystuje swoje zasoby hydroenergetyczne jedynie w 12%. na terenie województwa pracuje 31 elektrowni wodnych o mocy 26 MW i energii 77,8 GWh/rok. W planach Województwo ma budowe następnych 20 elektrowni o mocy projektowanej 18,5 MW i energii projektowanej 85,7 GWh/rok.


Przyrost energii odnawialnej w produkcji ciepła i energii elektrycznej - prognoza do 2010 roku


Suma małej mocy hydraulicznej instalowanej w krajach Unii Europejskiej (w MW)Rozmieszczenie elektrowni wodnych w Polsce
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Jemielnica
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Domowy ser smażony z kminkiem, czosnkiem, bez przypraw
Liczba odwiedzin: 9857451
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO