Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Energia słoneczna
Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Energia słoneczna 

Słońce jest kulą zjonizowanego gazu o masie około 2×1030 kg, z czego 74% stanowi wodór, 25% hel, a niespełna 1% pierwiastki cięższe i sporadycznie występujące proste związki chemiczne. Kula plazmy utrzymywana jest w równowadze hydrostatycznej dzięki sile grawitacji materii znajdującej się powyżej z jednej strony i rosnącym wraz z głębokością ciśnieniem gazu. W centrum ciśnienie osiąga 1016 Pa. Temperatura Słońca rośnie wraz z głębokością dochodząc w centrum do kilkunastu milionów stopni, w której to temperaturze mogą zachodzić reakcje syntezy jądrowej.

Słońce posiada około 5 mld lat, a jego objętość jest milion razy większa od ziemi. Temperatura na powierzchni ziemi wynosi 5500 oC, natomiast wewnątrz sięga nawet 14 mld oC. Ta zwyczajna gwiazda stanowi nie tylko główne ciało w naszym układzie planetarnym, ale i podtrzymuje Życie na naszej planecie, dostarczając ciepło i światło. W Polsce gęstość padającego strumienia promieniowania słonecznego wynosi 950- 1150 kWh/m2/rok, lecz maksymalne natężenie w godzinach szczytowych dochodzi nawet do 1000 W/m2.

Średnie usłonecznienie, czyli liczba godzin słonecznych wynosi 1600 w ciągu roku. W Polsce wartość maksymalna usłonecznienia występuje w Gdyni i wynosi 1671 godzin/rok, a wartość minimalna występuje w Katowicach i jest równa 1234 godzin/rok.

Do ziemi dociera promieniowanie słoneczne zbliżone widmowo do promieniowania ciała doskonale czarnego o temperaturze ok. 5700 K. Średnie roczne nasłonecznienie obszaru Polski wynosi ~3500MJ*m-2*rok-1

Istnieje wiele metod konwersji promieniowania słonecznego. Pierwszą najbardziej rozpowszechnioną metodą jest konwersja fotowoltaiczna, za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Innymi metodami są ogniwa polimerowe, konwersja fototermiczna pasywna, konwersja fototermiczna aktywna, konwersja foto-chemiczna, oraz termoliza wody.

Na terenie naszego województwa energia solarna znajduje zastosowanie głównie w indywidualnych gospodarstwach domowych i budynkach komunalnych do wstępnego ogrzewania cieplej wody użytkowej.


Pawilon "TESCO"
Doskonałym przykładem zastosowanie paneli słonecznych jest pawilon handlowy "TESCO" w Zdzieszowicach, na którym też zamontowane zostały turbiny wiatrowe (fot).


Dom w Turawie
W panele słoneczne wyposażony jest również dom pasywny Janusza Szefera w Turawie niedaleko Opola (fot). W planach jest wiele inwestycji, między innymi budowa kolektorów słonecznych dla węzła ciepłowniczego w Praszce na pływalni w gminie Dobrodzień oraz w gminie Polska Cerekiew.

W planach jest wiele inwestycji, między innymi budowa kolektorów słonecznych dla węzła ciepłowniczego w Praszce na pływalni w gminie Dobrodzień oraz w gminie Polska Cerekiew. Możliwe jest wykorzystanie tej technologii w budynkach komunalnych, szkołach, obiektach sportowych. Decydującym czynnikiem dla rozwoju tych nowoczesnych rozwiązań będzie system wsparcia finansowego.


Rys. Przegroda aktywna słonecznie
Jednym z najprostszych metod wykorzystywania energii promieniowania słonecznego jest nabywanie jej poprzez systemy pasywne. Takim systemem są przegrody aktywne słonecznie (rys), których działanie oparte jest na absorbowaniu i rozprowadzaniu ciepła w sposób naturalny, dzięki procesom przewodzenia, konwekcji i promieniowania.


Rys. Ściana Trombe'a
Drugim przykładem przegrody pasywnej jest ściana Trombe'a, w której docierające promienie przedostają się przez nią, a następnie są pochłaniane przez umieszczoną od strony południowej masywna przegrodę, która z kolei nagrzewa się i przekazuje ciepło do pomieszczenia (rys).
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Stare Kotkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krajanki
Liczba odwiedzin: 9857405
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO