Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Geotermia
Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Geotermia 

Energia geotermalna to najpopularniejszy rodzaj odnawialnych źródeł energii. Energia geotermalna powstaje w procesie spalania we wnętrzu ziemi, w wyniku czego generowane jest ciepło i energia elektryczna. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z wrzącą magmą, podgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, w wyniku czego wędruje z powrotem ku powierzchni ziemi w postaci gorącej wody lub pary wodnej.

Najważniejszym czynnikiem jest ciepło generowane we wnętrzu kuli ziemskiej i nie ma takiej możliwości, aby jego zapasy uległy wyczerpaniu.


Dom pasywny w Turawie
Gród rycerski w Byczynie
Zainteresowanie Energią geotermalną na terenie województwa opolskiego jest ukierunkowane głównie na instalację pomp ciepła z wykorzystaniem tej energii do celów grzewczych.

Zauważa się wzrost zainteresowania budową domów pasywnych, wykorzystujących do ogrzewania energię geotermalną oraz słoneczną. Doskonałym tego przykładem są: dom w Turawie, domek jednorodzinny w Pogorzeli koło Opola czy dom w Czarnowąsach, a także Gród rycerski w gminie Byczyna. Wszystkie te obiekty posiadają pompy ciepła, które służą do ogrzewania. Gmina Nysa i Wołczyn, posiadają już opracowania na temat oceny warunków hydrotermalnych, z których wynika, że możliwa jest eksploatacja wód geotermalnych w celach ciepłowniczych.

Niskoenergetyczne budowle o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię czerpią energię jedynie z niekończących się zasobów jakimi są energia słoneczna oraz termika buforowa wnętrza ziemi.

Wznoszenie tegi typu obiektów na terenie Opolszczyzny staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Powstało wiele firm podejmujących się realizacji niskoenergetycznych obiektów. Grupa przedsiębiorstw ISOMAX z podjednostką w Opolu, w ciągu około 40 lat stworzyła wiele nowych technologi w budownictwie opartych wyłącznie na wykorzystywaniu energii odnawialnej.

Dom pasywny Janusza Szefera jest eksploatowany od 4 lat jako jednorodzinny wolnostojący budynek pasywny o wskaźniku energochłonności poniżej 10 kWh/m2 rok przy średniej krajowej na poziomie 200 kWh/m2 rok.

Dzięki niezwykle prostym rozwiązaniom konstrukcyjnym, koszt budynku jest na poziomie obiektu budowanego w tradycyjnych technologiach. Wykorzystuje się w nim energię słoneczną oraz przypowierzchniową energię geotermalną. Jest to wynik współpracy z Politechniką Opolską.

Promocyjne działania Politechniki Opolskiej, Urzędu Marszałkowskiego i mediów zaowocowało wieloma nowymi inwestycjami z zastosowaniem tych nowoczesnych technologii realizowanych na Opolszczyźnie.Rzeczywiste zużycie
energii geotermalnej

w 2005 i 2006 roku
w krajach Unii Europejskiej


Ilość oraz instalowana pojemność
pomp ciepła

w krajach Unii Europejskiej


Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Włostowa
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Stara odmiana jabłoni Königin
Liczba odwiedzin: 9857342
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO