Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Oszczędzanie Energii w domu
Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Oszczędzanie Energii w domu 
Oszczędzanie Energii w domu

Zużycie Energii w gospodarstwie domowym

Na przestrzeni ostatnich 10 lat zużycie energii w naszych gospodarstwach domowych wzrosło do 40%, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Tak więc, aby zmniejszyć rachunki nie pozostaje nic prostszego jak racjonalne użytkowanie energii. Jednocześnie chronimy Środowisko Naturalne.


Jak oszczędzać energię w domu?

 • Nie stawiaj nigdy lodówki w miejscach nasłonecznionych, ani blisko jakichkolwiek źródeł ciepła. "Ogrzewana" lodówka zużywa więcej energii!
 • Kratka skraplacza lodówki nie może być przykryta
 • Używaj żarówek energooszczędnych, ale tylko w pomieszczeniach w których światło się długo pali, natomiast w pomieszczeniach w których używasz go rzadziej stosuj tradycyjne żarówki
 • Przy oświetleniu pomieszczeń bardzo istotny jest kolor ścian-im jaśniejsze ściany tym dłużej możesz cieszyć się naturalnym światłem
 • Nie pozostawiaj sprzętu RTV w trybie czuwania- włączona do kontaktu wtyczka jednego telewizora będzie Cię kosztować 25 zł rocznie!
 • Nie włączaj pralki i zmywarki jeśli nie jest pełna, a zaoszczędzisz nie tylko na prądzie ale i na wodzie,
 • Pranie wstępne włączaj tylko w przypadku gdy pranie jest mocno zabrudzone
 • Wybieraj sprzęt AGD o najwyższej klasie energetycznej
 • Gotuj w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach
 • Wybieraj garnki i patelnie, które maja dno płaskie i dobrze przewodzą ciepło
 • Jeśli posiadasz płytę grzejną, wyłączaj ją na 10 min przed końcem gotowania
 • Systematyczne usuwanie kamienia z urządzeń gotujących wodę, zaoszczędzisz 10% energii
 • Zawsze wybieraj program ENERGOOSZCZĘDNY!

Żarówki LED Żarówki LED - Tanie światło

Żarówki LED (Ligtht Emitting Diode) - te małe, energooszczędne i długotrwałe żarówki zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny.

Dzięki nim zaoszczędzisz do 90% energii. Maja ogromną żywotność (do 100 000 godzin), wszechstronność zastosowania oraz oddają znikome ilości ciepła do otoczenia. Źródło światła oparte jest o diody elektroluminescencyjne.

Każdy z nas codziennie korzysta z urządzeń elektrycznych, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ wywiera to na środowisko.

Jeśli w porę nie zapobiegniemy nadwyrężaniu równowagi klimatu, zaczniemy coraz intensywniej odczuwać anomalie pogodowe oraz staniemy się świadkami takich scenariuszy jak Gdańska starówka i Wenecja pod wodą lub zima w Alpach bez śniegu. Anomalie pogodowe takie jak gwałtowne wiatry, długotrwałe susze lub silne opady, związane są z nadmierną koncentracją CO2 które prowadzi do powstawania globalnego ocieplenia.

agisbau.com/ice.htmwww.oa.uj.edu.pl/apod/apod/image/0506/tornado_nguyen.jpgfronda.pl/files/ocieplenie2_HEAD.jpg
chapters.marssociety.org/polska/earth.jpg

Główna przyczyną wzrostu koncentracji dwutlenku węgla jest transport oraz produkcja energii z paliw kopalnych. Powstrzymać globalne ocieplenie może każdy z nas, wystarczy tylko zmiana codziennych zachowań, które będą się przejawiać w oszczędzaniu energii. Nawet niewielkie ilości zaoszczędzonej energii bez uszczerbku komfortu naszego życia - mogą ograniczyć misję CO2.

A oto kilka cennych wskazówek:
 • wyłączaj komputer jeśli wychodzisz z domu
 • wyjmij z kontaktu ładowarkę do telefonu jeśli z niej nie korzystasz
 • nie pozostawiaj wieży, drukarki czy telewizora w stanie czuwania „stand-by”
Zmiany klimatu w kraju

Średnie temperatury roczne w Polsce na przestrzeni 100 lat mogą wzrosnąć nawet o około 3,5°C, natomiast w styczniu temperatury maja wzrosnąć nawet o 5°C. Najbardziej ucierpi na tym nasze rolnictwo. Co prawda korzystnie wpłynie to na rośliny ciepłolubne, natomiast gorzej będzie z plonami roślin zimnolubnych. Zbiory ziemniaków zmniejszą się o 1/3 co oznacza, że w diecie każdego polaka konieczne będzie ich ograniczenie, a jednocześnie wzrosną ceny.

Ocieplenie klimatu znacznie się odbije na zasobach wodnych naszego kraju. Spowoduje to nie tylko zanikanie zasobów wodnych, ale i pogorszenie jej jakości wskutek intensyfikacji procesów eutrofizacji, spowodowanych podwyższeniem temperatur. Skutkiem tego mogą być ograniczone zasoby wody pitnej do celów bytowych i rolniczych. Z kolei, wybrzeże Bałtyku może ulec znacznemu podwyższeniu, co prowadzi jednocześnie do podtapiania i zanikania lądu.

Szacuje się że do 2080 roku, poziom wody podniesie się nawet o 0,97 m. Stosunkowo łagodniejsze warunki klimatyczne mogą się przyczynić również do pojawiania się nowych gatunków i chorób zakaźnych, np. Malaria.

Źródło: wwf.pl
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Lubsza
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Pieróg postny ze Starych Kolni
Liczba odwiedzin: 9857389
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO