Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Komunikaty
Komunikaty 
24 stycznia 2017
Zapraszamy do zakładania modelowych sadów drzew owocowych i zadrzewień przydrożnych
W związku z realizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektem pn. "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" zapraszamy gminy i powiaty do udziału w projekcie wykonania nasadzeń modelowych sadów drzew owocowych oraz zakładania zadrzewień przydrożnych. 

Projekt zakłada kontynuację zainicjowanego w zeszłym roku działania związanego z tworzeniem na udostępnionych przez gminy działkach użyteczności publicznej wielkości około 10 arów tradycyjnych sadów odmian drzew owocowych na których nasadzone zostanie 15 sztuk starych odmian drzew tj. jabłonie odmian: Grafsztynek prawdziwy, Książę Albrecht Pruski, Oliwka żółta; czereśnie: Bϋttnera czerwona, Schneidera późna, Kordia; grusze: Konferencja, Faworytka (Klapsa), Bonkreta Williamsa; śliwy: Węgierka zwykła, Renkloda Ulena, Herman; wiśnie: Książęca, Łutówka oraz Pigwa pospolita. 

Zapraszamy do projektu również gminy i powiaty zainteresowane zakładaniem zadrzewień przydrożnych, w szczególności jednorzędowych szpalerów gatunkami drzew owocowych z rodzaju czereśnia oraz szpalerów i żywopłotów z gatunków drzew i krzewów miododajnych np.: głogów, śliw , jaśminowców i morw. 

Zainteresowani założeniem sadów i zadrzewień przydrożnych przedstawiciele wskazanych miejscowości zostaną w maju br. zaproszeni na szkolenie z zakresu zakładania sadów oraz zadrzewień przydrożnych, natomiast w październiku Departament zakupi stosowną ilość drzew lub krzewów, które zostaną przekazane przedstawicielom powiatów lub gmin. 

W związku z tym, iż jest to projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jego uczestnicy zobligowani zostaną stosownym dokumentem do końca 2022r. (okres trwałości realizowanego projektu) do prawidłowego utrzymania sadów i zadrzewień oraz ewentualnego uzupełniania powstałych wypadów odpowiednimi odmianami drzew lub krzewów. 

W związku z powyższym proszę o przekazanie do Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO do dnia 28 lutego 2017 na adres e-mail: drw@opolskie.pl na załączonym formularzu informacji o wybranej jednej miejscowości w gminie, w której będzie realizowane zadanie. 
Osobami do kontaktu w tej sprawie są pracownicy Referatu Rozwoju Wsi Pan Arkadiusz Głąb (tel. 77 44 82 124, e-mail: a.glab@opolskie.pl) oraz Pani Ewa Kotula (tel. 77 44 82 125, e-mail: e.kotula@opolskie.pl). 
Pliki do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy dot. założenia sadów (DOC, 181 kB)
Formularz zgłoszeniowy dot. zadrzewień przydrożnych (DOC, 182.5 kB)
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Polski Świętów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Ocet jabłkowy
Liczba odwiedzin: 9875348
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO