Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Komunikaty
Komunikaty 
5 kwietnia 2019
Zakładanie sadów, alei czereśniowych i lipowych

W związku z realizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektem pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” w najbliższym czasie rozpoczynamy kolejną edycję obsadzania opolskich wsi drzewami owocowymi.
W związku z dużym zainteresowaniem prowadzonymi od 2016r. działaniami, w tym roku zamierzamy kontynuować akcję tworzenia na obszarach wiejskich sadów, składających się z 20 sztuk starych odmian drzew z gatunków: jabłoń, czereśnia, grusza, śliwa, wiśnia i brzoskwinia, posadzonych na udostępnionych przez gminy działkach użyteczności publicznej (zwłaszcza przy szkołach i przedszkolach) wielkości około 15 arów. Ponadto planujemy nadal wspierać sadzonkami inicjatywy tworzenia alei czereśniowych, składających się z najbardziej typowych i charakterystycznych dla Opolszczyzny starych odmian czereśni. Nowym elementem, który chcieliśmy Państwu zaproponować jest odtworzenie istniejących przydrożnych alei lipowych, poprzez nasadzenie lip jako uzupełnienie już istniejącego drzewostanu.
W związku z ograniczonymi możliwościami pozyskania materiału do nasadzeń oraz ilością dostępnych w tym roku środków finansowych na powyższe zadania, zamierzamy przeprowadzić wstępne rozpoznanie potrzeb gmin i sołectw w w/w zakresie.
W związku z powyższym proszę o przekazanie do Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO do dnia 30 kwietnia br. na adres e-mail: odnowawsi@opolskie.pl załączonych formularzy. Prosimy o wybranie:
• jednej miejscowości w gminie, w której będzie realizowane zadanie zakładania sadów, • jednej miejscowości w gminie (drogi) gdzie posadzona zostanie aleja czereśniowa, • jednej miejscowości w gminie (drogi) gdzie uzupełniana będzie aleja lipowa.
Na bazie pozyskanych informacji oraz przy uwzględnieniu dostępnego materiału roślinnego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi w późniejszym terminie zaprosi do udziału gminy, tym samym finansując zakup sadzonek drzew oraz umożliwiając udział w szkoleniu dot. zakładania sadów i alei. W/w informacja o planowanym zakupie materiału do nasadzeń może ulec zmianie i nie skutkuje na tym etapie, po stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wiążącymi zobowiązaniami.
Osobami do kontaktu w tej sprawie są pracownicy Referatu Rozwoju Wsi Pan Arkadiusz Głąb (tel. 77 44 82 124) oraz Pani Ewa Kotula (tel. 77 44 82 125).
Pliki do pobrania:
Formularz sady (DOC, 182 kB)
Formularz aleje czereśniowe (DOC, 182 kB)
Formularz aleje lipowe (DOC, 181 kB)
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Skorochów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
"Dobre" pierogi ruskie z Dzierżysławic
Liczba odwiedzin: 8065780
Data aktualizacji: 2019-06-17
Wykonanie: P®ESTO