Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Ocet jabłkowy
Rodzaj produktu:
Inne produkty
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Ocet przygotowany sposobem domowym jest naturalny, zdrowszy i smaczniejszy od octy spirytusowego. Jako przyprawa jest doskonały jako dodatek do surówek, sosów, zup i wielu innych potraw. Służy nie tylko do zakwaszania potraw, jest rośniesz środkiem stosowanym do utrwalania wyprodukowanej żywności.

Często spotyka się octy produkowane z moszczów owocowych, wśród nich najbardziej popularny w naszej strefie klimatycznej ocet jabłkowy który był i jest nadal wytwarzany w gospodarstwach domowych z jabłek pozyskanych z przydomowych sadów, W Popielowie do wyrobu octu jabłkowego używano garnków kamiennych zwanych potocznie bunclołkami, garnki te na Śląskiej wsi są bardzo powszechne do produkcji i przetwarzania środków spożywczych.

Głównym surowcem użytym do produkcji octu są jabłka z przydomowych sadów, dobrej jakości woda, ewentualnie miód pszczeli.

Niewątpliwą zaletą octu z jabłek jest to, że nie zmienia smaku ani zapachu podczas przechowywania. Ocet z tych owoców jest również doskonałym antidotum na wiele dolegliwości, i tak pity z miodem pomaga na artretyzm, uzupełnia niedobór potasu w organizmie, pomaga przy bezsenności, wspomaga pamięć, a także przeciwdziała procesom miażdżycowym
‹‹‹ Kroszonka śląska Tuszonka chłopska ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Izbicko
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Wiśniówka
Liczba odwiedzin: 9949235
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO