Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Kretowina – ciasto biszkoptowe o smaku czekoladowym
Rodzaj produktu:
Wyroby piekarnicze i cukiernicze
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Ciasto czekoladowe w kształcie przekrojonej kuli, polane polewą czekoladową i posypane siekanymi migdałami. Na przekroju widoczny dolny płaski placek ciasta czekoladowego na nim w formie półkuli nadzienie z masy kakaowej z widocznymi kawałeczkami czekolady. Całość przykryta jakby „czapą” – warstwą ciemniejszego ciasta czekoladowego, na którym widoczna jeszcze ciemniejsza polewa i kawałeczki kremowych ziaren migdałów.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Ciasto w kształcie półkuli. Na przekroju przypomina trójkąt, którego najdłuższy bok (górna część) jest lekko zaokrąglony.
Wielkość
Ciasto w kształcie półkuli, której podstawa ma średnicę około 26 cm.
Wysokość ciasta do 10 cm. Kształt i wielkość zależą od wielkości tortownicy oraz miski.
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Ciasto o wyraźnej barwie gorzkiej czekolady, polewa o ton ciemniejsza, natomiast nadzienie jaśniejsze w kolorze mlecznej czekolady z wyraźnie widocznymi wiórkami startej czekolady. Całość posypana obranymi i posiekanymi migdałami.
Konsystencja, "wrażenie w dotyku"
Ciasto puszyste, lekko wilgotne, porowate, delikatne. Masa o konsystencji ptasiego mleczka, lekka i puszysta, bardzo delikatna.
Smak i zapach
Ciasto o wyraźnie czekoladowym smaku, który podkreśla polewa. Nadzienie delikatniejsze o smaku zbliżonym do mlecznej czekolady z wyczuwalną nutą mleka i czekolady. Całość dość słodka. Zapach delikatnej czekolady zmieszanej z ciastem biszkoptowym.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Biszkoptowe ciasto czekoladowe w kształcie półkuli wypełnionej masą kakaowo-czekoladową, oblane polewą czekoladową i posypane siekanymi obranymi migdałami. Po przekrojeniu ciasta wyraźnie widoczne jaśniejsze nadzienie o konsystencji ptasiego mleczka z kawałeczkami ciemnej czekolady.

Jego odmienność polega na zastosowaniu miski by uzyskać inny kształt wzorowany na francuskiej Charlotte royal. Ponieważ kształtem ciasto przypomina kopczyk kreta stąd nazwa po śląsku kretowina . Przepis ten przywędrował na Opolszczyznę najprawdopodobniej z Niemiec ( w latach 60XX w.), z którymi ludność rodzimą łączą różnorodne związki, głównie kontakty rodzinne. Nowości kulinarne, zwłaszcza wypieki i wyroby cukiernicze, są tu chętnie wypróbowywane, gdyż każda gospodyni chce przyjąć gości podając do "kafeju" oryginalne, nieznane i "miejskie" ciasto.
‹‹‹ Kreple - pączki Krośnicka szpajza ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Przecza
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Placki kartoflane z blachy
Liczba odwiedzin: 9867129
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO