Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Śliszki – potrawa wigilijna
Rodzaj produktu:
Wyroby piekarnicze i cukiernicze
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Ułożone warstwami w salaterce bułeczki z nadzieniem makowym, posypane startym piernikiem. Po przekrojeniu wyraźnie widoczne upieczone na brązowy kolor wierzchy i spody bułeczek oraz warstwy maku i ciasta drożdżowego.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Zależy od kształtu salaterki. Najczęściej podaje się je w okrągłej misce i wówczas bułeczki układa się w formie rozety. W przekroju kształt prostokąta z wyraźnymi warstwami jaśniejszego i ciemniejszego ciasta oraz nadzienia makowego rozłożone nierównomiernie.
Wielkość
Same bułeczki w rozmiarze ok. 10 x 3 cm ułożone w przynajmniej trzech warstwach w salaterce.
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Zewnętrzna warstwa śliszek jest brązowa. Na przekroju wyraźnie widać trzy odcienie upieczonego ciasta: na zewnątrz brązowego, wewnątrz białego z paskami niebieskobiaławego nadzienia makowego.
Konsystencja, "wrażenie w dotyku"
Ciasto nasączone, wilgotne, ale nie mokre, miękkie, śliskie, rozpływające się w ustach. W dotyku lekko klejące. Wierzchnia i spodnia skórka ciasta miękka.
Smak i zapach
Słodkie z wyraźnie wyczuwalnym smakiem maku, masła i piernika. Całość aromatyczna i dobrze skomponowana. Wszystkie aromaty i smaki wzajemnie się przenikają, wydobywając delikatnie korzenny smak piernika.
Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Potrawa typowo wigilijna, znana w tej formie w najbliższej okolicy naszej wsi. Pod nazwą śliszki w innych rejonach Górnego Śląska znane są kluski.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Podłużne bułeczki drożdżowe nadziewane makiem. Po upieczeniu na brązowy kolor nasączone mlekiem, polane masłem, posypane cukrem i utartym piernikiem. Bułeczki miękkie, wilgotne, słodkie o przyjemnym delikatnym zapachu piernika.

Ten rodzaj deseru jest tradycyjnie podawany na kolację wigilijną na Śląsku Opolskim, szczególnie w okolicach Koźla. Śliszki jako potrawa wigilijna są wymieniane przez informatorów ankietowanych podczas badań etnograficznych dokumentujących życie codzienne prowadzonych na Śląsku Opolskim w latach sześćdziesiątych XX wieku.
‹‹‹ Sernik z ziemniakami Tort grylażowy ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Januszkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krośnicka szpajza
Liczba odwiedzin: 9970233
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO