Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Kapusta kiszona z Bobrowy
Rodzaj produktu:
Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Kapusta kiszona ma postać podłużnych, jasnożółtych pasków o nieregularnym kształcie, pokrytych sokiem jasnoszarej barwy.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt pasków kapusta kiszona uzyskuje po rozdrobnieniu kapusty białej. Paski mają kształt podłużny, nieregularny, przypominający grubą nitkę.
Wielkość
Długość pasków jest uzależniona od sposobu cięcia – waha się od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Pole przekroju jest małe i wynosi zaledwie kilka mm².
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Paski mają barwę jasnożółtą (na zewnątrz i na przekroju) z widocznymi płatkami startej marchewki.
Konsystencja, "wrażenie w dotyku"
Paski są dosyć twarde, zbite, chrupkie.
Smak i zapach
Smak lekko kwaśny, delikatnie palący, bardzo charakterystyczny. Czasem wyczuwalny smak kminku.
Zapach dość intensywny, kwaśny.
Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Kapusta kiszona jest tania i dostępna przez cały rok. Ma właściwości podobne do jogurtu naturalnego. Jest bardzo wartościowa – 200 g (tyle ile mniej więcej stosuje się jako dodatek do dań) zaspokaja ponad połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Ponadto jest bogata w witaminę B i K, kwasy Pantonowe oraz środki mineralne. Posiada nieocenione właściwości lecznicze (odświeża umysł, uodparnia na stres itp.). Kapusta kiszona jest niskokaloryczna, nie zawiera tłuszczu, szybko zaspokaja głód. Wspomaga trawienie i oczyszcza jelita. Kapusta biała przeznaczona do kiszenia uprawiana jest na bazie środków organicznych ze zminimalizowanym użyciem środków ochrony roślin, na glebie poddawanej regularnym badaniom. Do produkcji kapusty kiszonej nie stosuje się żadnych konserwantów.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Kiszona kapusta była i jest podstawowym składnikiem w przyrządzaniu tradycyjnych potraw, takich jak bigos czy kapuśniak.

Do wytwarzania kapusty kiszonej używa się wyłącznie surowców (kapusta biała i marchew) wyprodukowanych w gospodarstwie wiejskim we wsi Bobrowa (dawnego regionu wieluńskiego słynącego z uprawy i kiszenia kapusty) nieskażonym przemysłem i położonym z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Niepowtarzalny smak kapusty kiszonej zawdzięcza się stosowaniu wieloletniej i niezmienionej receptury, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Gwarancją powodzenia jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji przy doborze składników oraz zastosowanie odpowiedniej odmiany kapusty białej. Dzięki specjalnej recepturze oraz naturalnym procesom produkcji kapusta kiszona ma wyjątkowy smak, kruchość i trwałość.

Dawniej do kiszenia kapusty używano ogromnych drewnianych beczek i kamionkowych garnków. Obecnie – choć niejednokrotnie są jeszcze używane – zastępowane są beczkami plastikowymi oraz szklanymi słojami. Zmianie uległ także sposób szatkowania kapusty.

Metoda krojenia białej kapusty nożem na drewnianej desce zastąpiona została szatkownicą (ręczną lub coraz częściej elektryczną). Powoli zanika także tradycja ubijania (tłoczenia) kapusty w beczkach bosymi nogami na rzecz ubijania ręcznego lub drewnianym ubijakiem. Powyższe zmiany nie mają żadnego wpływu na jakość produktu.
‹‹‹ Jabłka suszone Gomółki serowe z miętą ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Kujakowice Górne
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Stara odmiana jabłoni Königin
Liczba odwiedzin: 9585674
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO