Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Chleb Dożynkowy z Kępy
Rodzaj produktu:
Wyroby piekarnicze i cukiernicze
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Najważniejszym w roku świętem rolników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzonym po zebraniu plonów są uroczyście świętowane dożynki – święto chleba. Ich tradycja sięga prawdopodobnie XVI wieku. Punktem kulminacyjnym ceremonii dożynkowych jest wręczenie Gospodarzowi dożynek, przez Starostę i Starościnę, chleba dożynkowego upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Taki tradycyjny chleb dożynkowy posiadający niepowtarzalny, swoisty smak i zapach, wypiekany jest zawsze w tradycyjnym okrągłym kształcie, nawiązującym do staropolskich tradycji dożynkowych.

Surowcami do produkcji chleba dożynkowego są: mąka żytnia, mąka pszenna, sól biała, drożdże piekarskie i woda. Dobrze wyrośnięty i wypieczony chleb, oprószony jest mąką lub posypany makiem, powierzchnia bochenka cięta w szachownicę lub promieniście od środka.

„Piekarnia Wodnicki” powstała w 1992r. Zakład produkcyjny znajduje się w Kępie k. Opola. Głównymi atutami piekarni są tradycyjne metody wypieku pieczywa. Zakład jest mało zmechanizowany, większość prac wykonywana jest ręcznie, zaś pieczywo wypiekane jest w dwóch piecach ceramicznych opalanych węglem
Kontakt:
„Piekarnia Wodnicki”
‹‹‹ Anyżki Chrust ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Zwanowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Tort grylażowy
Liczba odwiedzin: 9317045
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO