Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Bałabuszki pochodzą z kresów wschodnich z rejonów województwa tarnopolskiego, ich wiek sięga około 100 lat, kiedy nasze babcie i prababcie na wschodzie piekły ciasto drożdżowe formowane na kształt małych pierożków z produktów dostępnych dla wszystkich własnego pochodzenia. Stąd też pochodzi pierwotna nazwa pierożków zwanych z języka ukraińskiego „bałabuszki” . Ta nazwa i metoda produkcji przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie przetrwała do dzisiaj. Bałabuszki podaje się zazwyczaj z sosem czosnkowym, który ma właściwości antybiotyczne, zawiera wiele różnych witamin, dlatego bałabuszki z sosem czosnkowym traktowane były na wschodzie jako produkt odżywczy i zdrowy o podstawowym znaczeniu dla ludzi.
Podtrzymujemy tradycję wschodnią, pieczemy lub smażymy bałabuszki i traktujemy jako produkt podstawowy podawany w dni powszednie i w niedziele na różne okazje.
Bałabuszki pieczono początkowo w piecu chlebowym a gdy pojawiły się piece elektryczne i gazowe a w nich piekarniki, bałabuszki zaczęto wypiekać w piekarnikach lub smażyć na pół-głębokim tłuszczu.