Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Bigos – potrawa z białej kapusty (zazwyczaj kiszonej) połączonej z duszonymi kawałkami mięsa i kiełbasy, z dodatkiem grzybów i pikantnych potraw; dla smaku podlewana czerwonym winem. Dawniej bigos gotowano w dużym garnku, tak by starczyło dla całej rodziny i gości. Czasami przekładano do słoików i gotowano, by dłużej zachował swoją świeżość.
Surowcami do przygotowania bigosu są: kapusta kiszona-najlepiej przygotowana wg. domowej sprawdzonej receptury, kapusta biała cukrowa, mięso wieprzowe bez kości, mięso wołowe lub cielęce, boczek wędzony, tłuszcz, cebula, grzyby suszone, mąka do zasmażania, sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe.
Dawniej do przygotowywania bigosu używano niewielkiej ilości mięsa i kiełbasy. Obecnie do bigosu dodaje się większe proporcje mięsa co znacznie wpływa na kaloryczność produktu. Zmianie uległ r.ownież sposób szatkowania kapusty, polegający na zastąpieniu tradycyjnej metody krojenia kapusty nożem na drewnianej desce szatkownicą. Można również zakupić gotową, poszatkowaną kapustę.