Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Nalewka na suszonych śliwkach
Rodzaj produktu:
Napoje alkoholowe i bezalkoholowe
Obszar LGD:
Gminy:
Charakterystyka produktu rolnego:
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Nalewka na suszonych śliwkach to tradycyjny trunek owocowy Europy Środkowo – Wschodniej. Do jej przygotowania wykorzystuje się różne odmiany śliw, ale prym wiedzie czarna węgierka. To ona nadaje trunkowi bogaty, mocny zapach i smak.

Nalewka na suszonych śliwkach najlepiej smakuje nieschłodzona. Serwuje się ją często jako digestif, po posiłku. Kieliszek dodany do ciasta ze śliwkami lub do wigilijnego puddingu nadaje im niepowtarzalnego aromatu i smaku. Mówi się o niej, że jest nalewką koncentracji i sprawności umysłu, bowiem korzystnie wpływa na mózg i nerwy. Pomaga też obniżyć poziom „złego” cholesterolu, a jej systematyczne stosowanie w małych ilości reguluje pracę przewodu pokarmowego.

Śliwki suszone są pod pewnymi względami znacznie cenniejsze niż świeże. Ich susz jest bowiem pięciokrotnie bogatszym źródłem witaminy A, zawiera siedem razy więcej błonnika niż świeże owoce. Ze względu na wyjątkowe bogactwo żelaza oraz fosforu suszone śliwki są zalecane wegetarianom. Znane są też ze swoich właściwości przeczyszczających.

Nalewka wytwarzana zgodnie z wieloletnią recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tworzona na bazie owoców pochodzących z polskich sadów. Zawartość alkoholu od 25% do 75%; intensywny smak i aromat owoców suszonej śliwki.
‹‹‹ Kwitownica - czyli wino z owoców pigwy Nalewka owocowa lekka ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Zębowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kołocz śląski
Liczba odwiedzin: 9317573
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO