Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Ratafia
Rodzaj produktu:
Napoje alkoholowe i bezalkoholowe
Charakterystyka produktu rolnego:
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Nalewka jest najwyższą formą szlachetnych trunków. Trudno doszukać się smaku nawet w najbardziej gatunkowej, czystej wódce, a w przypadku nalewki jest zupełnie odwrotnie. Szczególnie w przypadku ratafii, której smak pochodzi od różnorodnych owoców i zależy od fantazji nastawiacza. To On decyduje jakie owoce wejdą w skład jego trunku.

Ratafię przygotowuje się bowiem od wiosny do jesieni, wrzucając do gąsiora kolejno dojrzewające owoce, przy czym owoce miękkie należy przebrać, szybko opłukać i osączyć na sicie, owoce pestkowe (śliwki, wiśnie) wydrylować i pokroić na drobne kawałki, jabłek i gruszek nie obieramy ze skórki, usuwamy z nich natomiast gniazda, a następnie kroimy owoce na kawałki.

Tradycyjnie ratafię zaczyna się robić w czerwcu, a spożywa dopiero na Wigilię - dlatego mówi się o niej, że wymaga silnej woli, bo musi swoje odstać. Nazwa tego, szczególnie lubianego przez panie trunku, pochodzi od toastu wygłaszanego przez Kreolów pochodzenia francuskiego. Wykonanie tradycyjnej ratafii polega na układaniu w słoju, warstwami, oczyszczonych, dojrzałych owoców tj. owoce jagodowe, wiśnie, śliwki, gruszki, jabłka, przesypywaniu ich cukrem i zalewaniu spirytusem. Na jesieni nalewkę zlewa się, a do owoców ponownie dodaje się spirytus. Po 4-6 tygodniach nalewkę zlewa się i łączy z pierwszą. Po sklarowaniu i przefiltrowaniu rozlewa się ją do butelek i pozostawia na kilka miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Ratafia, zwana nalewką sił witalnych, wykazuje działanie ogólnie wzmacniające i antystresowe.
‹‹‹ Nalewka z derenia Sok pomidorowy ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Włodary
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Miody wołczyńskie
Liczba odwiedzin: 9957633
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO