Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
18 czerwca 2008
Kuniów kandyduje do nagrody europejskiej
W tym roku o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi w ramach konkursu organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE starała się wieś Kuniów z gminy Kluczbork, która od 2001 roku jest uczestnikiem Opolskiego Programu Odnowy Wsi.
W dniu 17 czerwca w  Kuniowie miała miejsce wizyta komisji Konkursowej Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, składająca się z czterech członków:  Heike Roos i Isabel Strehle (architekci krajobrazu z Niemiec), Peter Schawerda (główny konsultant ds. Odnowy Wsi w stowarzyszeniu ARGE) oraz Johan W. Boekhoven (burmistrz Gminy Nijefurd w Holandii).

Prezentacji sołectwa dokonywali Pan Wojciech Fudali, sołtys wsi oraz Pan Stanisław Konarski, lider odnowy wsi jak również przedstawiciele organizacji funkcjonujących na terenie Kuniowa. W spotkaniu uczestniczyli również Pan Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, Pan Jaroslaw Kielar, Burmistrz Kluczborka oraz Pani Ewa Wróbel, przedstawiciel Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

W ramach wizyty pokazano Komisji strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej z bogatym wyposażeniem, kościół parafialny oraz zabytkową kuźnię i piekarnię. W wybudowanej kuźni w oryginalnym piecu z cegły klinkierowej wykuwana jest „Podkowa Kuniowa", przy użyciu oryginalnych narzędzi z XIX wieku. W piekarni Komisja miała możliwość skosztowania „Chleba Kuniowskiego".

W Wiejskim Domu Kultury rozbudowanym i wyremontowanym dzięki środkom Gminy Kluczbork i Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" Pan Stanisław Konarski dokonał prezentacji multimedialnej sołectwa, przedstawiając zebranym szereg innowacyjnych projektów integrujących społeczność wiejską. Jednymi z ciekawszych inicjatyw było utworzenie Ski Klubu wraz z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i organizacją wspólnych wyjazdów na narty. Sołectwo organizuje także szereg imprez, m.in. Dni Kuniowa czy Oktoberfest.


Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów dbając o rozwój społeczeństwa informacyjnego zainstalowali drogą radiową sieć Internetową, z której korzysta 70 gospodarstw, zaś pieniądze pozyskane z opłat przeznaczane sa na zajęcia kulturalno - sportowe dla dzieci.


Działające na terenie Kuniowa Stowarzyszenie Kolejarzy i Sympatyków Węzła Kluczbork zaprezentowało Komisji Konkursowej drezyny ręczne, jako jeden z projektów, którego efektem są organizowane wyścigi drezyn. Członkowie Komisji wzięli również udział w przejażdżce kuniowskimi drezynami.
 
Na zakończenie wizyty Komisja podziękowała wszystkim uczestnikom i przedstawicielom sołectwa. Przewodnicząca Komisji podkreśliła różnorodny wachlarz realizowanych projektów, dużą pomysłowość mieszkańców i zaangażowanie całej społeczności w realizację zamierzonych celów.


Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się we wrześniu w miejscowości Koudum (Holandia), które jest laureatem poprzedniej edycji konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi.

[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Pogorzela
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kwas wiśniowy
Liczba odwiedzin: 9576960
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO