Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
29 września 2008
Wyróżnienie w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi wręczone przedstawicielom wsi Kuniów
Wieś Kuniów odebrała w zeszły piątek, 26 września, wyróżnienie w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Natomiast laureatem konkursu została miejscowość Sand in Taufers (Włochy).
10-tą edycję konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi, z mottem przewodnim „Przyszłość poprzez społeczne innowacje", cechowała nie tylko duża liczba uczestników ale również wysoki poziom przygotowania wsi (regionów). Reprezentantem Województwa Opolskiego była wieś Kuniów, która uzyskała wyróżnienie w kategorii „Europejska Nagroda Odnowy Wsi za wyjątkowe osiągnięcia w różnych dziedzinach odnowy wsi".

Uroczystość odbyła się we wsi Kaudum (Holandia) w dniach 25 - 27 września. Nagrodę wręczoną przez Panią Theresę Friewald - Hofabuer, Dyrektora Biura Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE oraz Pana Johannes Arnoldus Jorritsma, przedstawiciel Królowej w prowincji Friesland odebrali Pan Wojciech Fudali, sołtys wsi Kuniów, Pan Stanisław Konarski, lider Kuniowa oraz Pan Tomasz Paluch, koordynator odnowy wsi w gminie Kluczbork.


Celem konkursu było wyróżnienie niezwykłych inicjatyw rozwoju regionu, które mogą posłużyć innym jako dobry przykład oraz które uwzględniają zarówno ekonomiczne jak i społeczne aspekty rozwoju. Istotnym było aby realizowane w regionach (wsiach) zadania zgodne były z „Wizją rozwoju obszarów wiejskich" oraz priorytetami Lokalnej Agendy 21. „Przyszłość poprzez społeczne innowacje" - jako motto miało przyczynić się do zwrócenia uwagi liderom na aspekt socjalny w kontekście jakości życia na obszarze wiejskim.

„Godnym pochwały jest kontynuacja od 1990r. przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Konkurs ten wspiera bowiem integrację europejską i przyczynia się do promocji obszarów wiejskich na międzynarodowej arenie politycznej" - stwierdził Pan Johannes Arnoldus Jorritsma, przedstawiciel Królowej w prowincji Friesland.


Kuniów zafascynował jury realnymi a zarazem wizjonerskimi ideami oraz wzajemnym powiązaniem realizowanych projektów, jak również osobistym wkładem, zaangażowaniem i zapałem mieszkańców wsi. Na szczególną uwagę, według Komisji, zasługuje wypracowana wizja i cele rozwoju oraz dbałość o tradycyjne zawody, stanowiące atrakcję dla turystów i przejezdnych.
Wzorcowym projektem w Kuniowie jest dom kultury, będący miejscem edukacji szkolnej i przedszkolnej oraz w którym mieszkańcy miejscowości mogą mieć swoje miejsce do organizacji szkoleń czy spotkań kiedy to tworzą się dalsze idee rozwoju wsi.[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Karczów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Opolska melasa
Liczba odwiedzin: 9576852
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO