Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
13 października 2017
Zakładanie sadów drzew owocowych, zadrzewień przydrożnych i drzewa 20 lat Programu odnowy wsi
W związku z realizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektem pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” (Decyzja nr RPOP.05.01.00-16-001/15-00 z dn. 01.12.2015). w dniach 27-31 października br. zgłoszone do projektu opolskie gminy i powiaty otrzymają sadzonki drzew i krzewów do zakładania modelowych sadów drzew owocowych oraz zakładania zadrzewień przydrożnych i drzew 20 lat Programu odnowy wsi.


Projekt zakłada kontynuację zainicjowanego w zeszłym roku działania związanego z tworzeniem na udostępnionych przez gminy działkach użyteczności publicznej wielkości tradycyjnych sadów odmian drzew owocowych na których nasadzone zostanie 15 sztuk starych odmian drzew.
W tym roku do projektu zakładania sadów zgłosiło się 18 miejscowości z 16 opolskich gmin w których posadzonych zostanie 270 drzewek owocowych tj.: jabłonie: Grafsztynek Prawdziwy’, ‘Książe Albert Pruski’, ‘Oliwka Żółta; czereśnie: Bϋttnera Czerwona”, ‘Schneidera późna’, ‘Vega’; grusza: Konferencyjna’, ‘Faworytka’ (‘Klapsa’), ‘Bonkreta Williamsa’; śliwa: ‘Węgierka Zwykła’, ‘Renkloda Ulena’, ‘Królowa Wiktoria’; wiśnia: ‘Łutówka’, ‘Gubeńska’ oraz Pigwa ‘Gruszkowa’.

Ponadto w ramach tego projektu realizowane jest również zadanie „Zakładanie zadrzewień przydrożnych”, do którego zgłosiło się 25 miejscowości z 23 gmin z opolskich gmin i powiatów. Na przełomie kwietnia i maja br. zorganizowano dla przedstawicieli niniejszych miejscowości warsztaty z zakładania zadrzewień przydrożnych, podczas których przy pomocy ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowane zostały projekty zadrzewień uwzględniające właściwy dobór gatunków i ich rozstawę.
Pod koniec października przekazane zostaną zgłoszonym do projektu miejscowością blisko 2 100 szt. sadzonek drzew i krzewów gatunków tj. czereśnia, głóg, morwa, jaśminowiec, jarząb, śliwa, bez lilak, tawuła i trzmielina. W rezultacie tego zadania na Opolszczyźnie powstanie ponad 12 km zadrzewień przydrożnych.

Dodatkowo z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20 lat Programu odnowy wsi zaproszono sołectwa do nasadzania drzew upamiętniających ten jubileusz. Do projektu zgłosiło się 128 opolskich sołectw, w których nasadzone zostaną ponad 3 metrowe kilkuletnie drzewa z gatunku: dąb lipa, klon i buk.

Łącznie w 2017r. w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” nasadzonych zostanie blisko 2,5 tys. drzew i krzewów, przyczyniając się do ochrony opolskiej bioróżnorodności flory i fauny, przywracania tradycyjnego sadownictwa, zwiększenia ilość pożytków miododajnych oraz ochrony przed zanieczyszczeniem środowiska, hałasem, wiatrem i śniegiem we wsiach, miastach i na szlakach komunikacyjnych pomiędzy nimi.
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Rozmierz
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kulebiak
Liczba odwiedzin: 6655843
Data aktualizacji: 2018-02-21
Wykonanie: P®ESTO