Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
30 listopada 2018
Wizyta studyjna szlakiem Dziedzictwo Kulinarne Małopolska
W dniach 26-28 listopada br. członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie uczestniczyli w warsztatach połączonych z podróżą studyjną szlakiem Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Gospodarstwo Rybackie Pstrąg Ojcowski znajdujące się w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Gospodarstwo prowadzone przez duet matka i córka, które jako jedyne w Polsce prowadzą tradycyjną hodowlę pstrąga potokowego i dzięki tej inicjatywie Pani Magdalena Węgiel została doceniona w Brukseli, otrzymując nagrodę za innowacje, przyznawaną europejskim rolniczkom. Pstrąg ojcowski potokowy oraz Pstrąg ojcowski tęczowy zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW.

Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Niezwojowice do Gospodarstwa Ekologicznego „Pszczółki” prowadzonego przez Rodzinę Król. Gospodarstwo zajmuje się pszczelarstwem, ogrodnictwem, uprawą warzyw i owoców, hodowlą gęsi, a także ziół. Całość, w roku 2007, została objęta certyfikatem COBICO. Do sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska zgłoszone są takie dania jak: „zazdrosny rosół”, czy „gęś biesiadna wsią zalana” . Ponadto grupa odbyła krótką wycieczkę po izbie regionalnej oraz obejrzała makietę bitwy pod Racławicami zrobioną przez współwłaściciela obiektu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Kopalni Soli „Wieliczka” będącej jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich. W roku 2005 sól wielicka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW oraz posiada oznaczenie Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Pierwszy dzień zakończył się w miejscowości Brzegi, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Właścicielka gospodarstwa p. Janina Rzepka, jako pierwsza kobieta w Polsce, otrzymała w 2013 roku dyplom czeladnika w zawodzie baca oraz prestiżowe wyróżnienie “Gaździna Podhala”.

Pani Baca opowiadała o prowadzonej działalności agroturystycznej i hodowli krów i owiec , podtrzymaniu i zachowaniu tradycji kultury pasterskiej Podhala. W swojej „Bacówce U Jancoka” wytwarza: bryndzę podhalańską (ChNP) i oscypek (ChNP) zarejestrowane w unijnym rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz bunc/bundz/grudkę, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Gospodarstwie rodzinnym Janiny i Bolesława Bobaków w miejscowości Ząb (najwyżej położona miejscowość w Polsce - 1013 m n.p.m.). Państwo Bobakowie gospodarują w trudnym terenie w pobliżu Gubałówki, prowadząc od 2004 roku gospodarstwo ekologiczne (tradycyjne rodzinne bacowanie, pasterstwo). Uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się w jaki sposób odbywa się m.in. produkcja sera bunc/bundz/grudkę, wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW.

Następnie grupa udała się do Jamnej do „Chatki Włóczykija” oraz „Schroniska Dobrych Myśli” miejsc, które prowadzone są przez osoby pasjonujące się historią regionu i regionalną kuchnią, produktem lokalnym oraz promocją turystyki obejmującej przede wszystkim Pogórze Rożnowskie. Właściciele obiektu zaprezentowali dania składające się m.in. fasoli piękny Jaś z Doliny Dunajca wyróżnionej oznaczeniem Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP).

Kolejnym punktem kulinarnej wyprawy była Tłocznia Maurer w miejscowości Zarzecze. Właściciel obiektu p. Krzystof Maurer opowiadał o trudach związanych z podjęciem i prowadzeniem działalności, a także zaprezentował wytwarzane soki. Na wyjątkową jakość soków wpływa fakt , że surowce dojrzewają na górskich, łąckich stokach i od lat cieszą się powszechnym uznaniem, co potwierdzili uczestnicy naszej wyprawy, którzy mogli skosztować produktów, jak m.in. soki z jabłek łąckich (ChOG) zarejestrowanych w unijnym rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Następnie uczestnicy zwiedzili „Sądecki Bartnik” miejsce w którym znajduje się rodzinne gospodarstwo, ale także Skansen i Muzeum Pszczelarstwa. Ponadto na terenie znajduje się Restauracja „Bartna Chata” oraz dom gościnny „U Babci Marysi”, w którym uczestnicy wyjazdu spędzili noc. Właściciele obiektu opowiadali o produktach miodowych oraz o Sądeckim miodzie spadziowy, który w roku 2008 został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW.

Kolejnym miejscem odwiedzanym przez Opolska grupę było „Uzdrowisko Wysowa" S.A. które zajmuje się leczeniem uzdrowiskowym i rehabilitacją oraz produkcją wód mineralnych, leczniczych i smakowych.

Uczestnicy wyjazd zobaczyli, jak pozyskiwana jest i butelkowana lecznicza woda mineralna, która dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych oraz odpowiedniej proporcji tzw. składników swoistych, silnie i korzystnie oddziałują na organizm. Wody te mają właściwości przeciwzapalne, odczulające, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz oraz pobudzają przemianę materii w przypadkach otyłości, dny moczanowej i cukrzycy.

Po wizycie w pijalni, uczestnicy udali się do restauracji rodzinnej „Stary Dom Zdrojowy”, która specjalizuje się głownie w galicyjskiej kuchni. Wszystkie potrawy przygotowywane są od początku do końca w swojej kuchni. Samodzielnie kiszą kapustę, barszcze, rydze, a nawet cytryny. Własnoręcznie pieką chleby na zakwasie, robią makarony, konfitury, wędzą kiełbasy, suszą grzyby itd. Pasja połączona z miłością do lokalnego jedzenia aż tętniła w tym miejscu. Restauratorki opowiedziały o swoich działaniach za pomocą prezentacji multimedialnej, a także uraczyły naszą grupę swoimi specjałami: żurem na kiszonych rydzach, maczanką krakowską, czy paschą.

Ostatnim miejscem wyjazdu była Winnica Zadora położona w Szczepanowicach nad Dunajcem. Uczestnicy wizyty wysłuchali wielu ciekawych informacji na temat wytwarzania wina lokalnego oraz warunkach, jakie należy spełnić, chcąc otworzyć winnicę. Winnica zlokalizowana jest na najdalej wysuniętym na zachód krańcu Kotliny Sandomierskiej z podłożem glebowym pochodzącym z okresu, gdy na tym terenie szumiały fale morza mioceńskiego. Dodatkowym walorem, tej lokalizacji winnicy, jest bardzo korzystne oddziaływanie tzw. „tarnowskiego bieguna ciepła”.
[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Olszynka
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Jabłka odmiany Berlepsch
Liczba odwiedzin: 9188024
Data aktualizacji: 2020-06-03
Wykonanie: P®ESTO