Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Biopaliwa
Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Biopaliwa 
Biopaliwa

Biopaliwo jest to paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych, np. roślinnych, zwierzęcych, czy mikroorganizmów. Wyróżnia się biopaliwa stałe, ciekłe i gazowe. Używania biopaliw pozwala na zmniejszenie importu i zużyci a ropy.

Biopaliwa stosowane zamiast tradycyjnych paliw ciekłych i gazowych, pozwalają na redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery, które są główną przyczyną efektu cieplarnianego, oraz wielu innych anomalii pogodowych.

Na rynku samochodowym wprowadzane i promowane są coraz częściej nowe innowacje w technologii w produkcji samochodów. Tak więc, decydując sie na auto napędzane biopaliwem, dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale również o równowagę naszej atmosfery.


Obowiązek dodawania biokomponentów do paliw nakłada ustawa z dnia 2 października 2003 roku o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U. Nr 199 poz.1934) [1]. Ustawa ta zabrania wolnego rynku na biopaliwa. Rozdz. 5 art. 1.1 nakłada karę 3000 zł na kogokolwiek, kto bez zezwolenia chciałby choćby na własne potrzeby wytworzyć biodiesel, proces który na domową skalę można przeprowadzić nawet w butelce z ogólnie dostępnych na rynku surowców. Nakazuje też produkcję biopaliw nawet gdyby to było nieopłacalne oraz czasowo zabraniała importu.


Emisja zanieczyszczeń na terenie Województwa OpolskiegoDo dobrych praktyk w zakresie OZE na terenie województwa Opolskiego należy zakład produkcji etanolu w Goświnowicach k/Nysy - BIOAGRA S.A.

BIOAGRA S.A.
jest bezpośrednim inwestorem budowy zakładu produkcyjnego komponentów paliw spełniających normy paliw do pojazdów. Zarówno ze względu na nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak i ich skalę, przedsięwzięcie ma charakter innowacyjny, na skalę europejską. Wprowadzenie biopaliw stwarza szansę zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza gdy pochodzić one będą z rodzimej produkcji.
Realizacja projektu uruchomienia Zakładu Produkcyjnego w Goświnowicach niesie za sobą oprócz produkcji 140 tyś. ton etanolu i 100 tyś ton cennej paszy także ewidentne korzyści społeczno-gospodarcze.

Skala zapotrzebowania na kukurydzę sięga 15 % obecnej krajowej produkcji tego ziarna. Pojawienie się rynku zbytu, na 350 tys. ton kukurydzy wraz z koniecznością jej przemieszczania z terenu kilku województw oznacza stworzenie nowych miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu – docelowo w zakładzie znajdzie zatrudnienie ok. 57 osób. Termin uruchomienia produkcji Zakładu w Goświnowicach – II kwartał 2009 roku.

W ramach programu wspierania inwestycji o szczególnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego regionu samorząd województwa współfinansował budowę drogi stanowiącej ważny element infrastruktury tej dużej inwestycji.

Elewator zbożowy (fot) posiada pojemność 55 000 ton, a przewidywana wydajność wynosi 350 000 ton/rok.


Technologia KATZEN -
produkcja etanolu wynosi 140 mln l/rok,
natomiast DDGS 103,5 tys. ton/rok.


W budowę obiektu zaangażowane jest 800 osób i 50 firm.


Media Technologiczne -
Gaz Ziemny
6 645m3/h
55mln m3/rok

Energia Elektryczna
7 MWh / dzień
55 000 MWh / rok

Woda Technologiczna
200 tys. m3/rok


Zatrudnienie
- Zakład zatrudnia 15 pracowników na zmianie,
natomiast przy zewnętrznej obsłudze bocznicy kolejowej pracuje 4 pracowników.


Logistyka -

Dzienne przeładunki
Kukurydza – 1 400 ton
DDGS – 420 ton
Etanol – 560 m3
Chemikalia różne – 2000 ton/rok

Wagony Kolejowe
Kukurydza – 1 pociąg codziennie
DDGS – 1 pociąg co 5 dni
Etanol – 1 pociąg co 3 dni

Samochody Ciężarowe
26 pojazdów dziennie


Współpraca Lokalna
- Budowa drogi powiatowej współfinansowanej przez:
 • Województwo Opolskie
 • Starostwo Powiatowe w Nysie
 • Miasto Nysa


 • Migawki z Opolszczyzny
  Sołectwo Woskowice Małe
  Zobacz także
  Produkt tradycyjny
  Nalewka z derenia
  Liczba odwiedzin: 9857511
  Data aktualizacji: 2020-11-15
  Wykonanie: P®ESTO