Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Ekologia na świecie i w kraju str. 2

Programy ›› Odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie ›› Ekologia na świecie i w kraju ›› Ekologia na świecie i w kraju str. 2

 
Ekologia na świecie i w kraju

Nowa forma recyklingu z plastiku w gaz
Firma Panasonic oraz Kusatsu Electric stworzyły nnowacyjną technologię recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego. Technologia ta opiera się na odzyskiwaniu metali z powlekanych przewodów oraz z tworzyw stosowanych w urządzeniach elektrycznych oraz elektronicznych. Nie powoduje przy tym żadnych skutków ubocznych, gdyż tego typu odpady są zamieniane w nietoksyczne gazy redukując emisję CO2.


Energia z Sahary do Europy
Algieria chce eksportować do Europy czystą energię z elektrowni słonecznych na Saharze poprzez nowy kabel o długości 3 tys. km prowadzony do Niemiec z algierskiego miasta Adrar przez Sardynię, Włochy i Szwajcarię.

Firma New Energy Algieria (NEAL) zaprezentowała swój plan eksportu energii z elektrowni słonecznych na Saharze do Europy, wykorzystując fakt, iż wiele państw nie ma naturalnych warunków do produkcji odpowiednich ilości energii ze źródeł odnawialnych w opłacalny sposób.


Telefony zasilane słońcem
w południowo-zachodniej Afryce powstaną pierwsze stacje przekaźnikowe zasilane energią słoneczną, które z kolei zasilać będą niektóre sieci telefonii komórkowej.

Ponieważ Namibia jest ubogim krajem, którego nie stać na budowlę lini energetycznych na dużą skalę, zrodził się pomysł postawienia pierwszej turbiny wiatrowej wspieranej czterema panelami słonecznymi, na wsi Windhuk. Ta nowoczesna technologia zapewni łączność telefoniczną prawie 2 tys. osób.


Ogniwo paliwowe
Zaletą ogniw paliwowych jest niewątpliwie wysoka wydajność oraz brak emisji. Technologia działania ogniw paliwowych polega na rozszczepianiu cząsteczek wodoru i uwalnianiu energii elektrycznej. Pracują one wydajnie i cicho, w sposób czysty, a jedynym produktem ubocznym jest woda.

Ogniwa paliwowe składają się z dwóch elektrod zasilanych wodorem i tlenem przegrodzonych membraną polimeryczno- elektrolitową. Przykładem zastosowania jest ciągnik napędzany ogniwem paliwowym.


Geotermia w Łodzi
Pod Uniejowem, miasteczkiem niedaleko Łodzi, znajdują się bogate złoża geotermalne, które od lat są wykorzystywane przez lokalną ciepłownię. Już niedługo gorące źródła Uniejowa będzie również źródłem prądu. Tak więc, to małe miasteczko stanie się jedynym miejscem, a zarazem jedyną elektrociepłownią w Polsce niezależnym od wielkich elektrowni.

Politechnika Łódzka również chce zbudować elektrociepłownie geotermalną w celu ogrzewania kampusu za pieniądze unijne.


Czy można zarobić na pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy?
Lasy to zielone płuca naszej planety, które filtrują powietrze zapewniając nam świeżą dostawę tlenu. Z uwagi na fakt, iż „ lasy przechwytują dwutlenek węgla z atmosfery” Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe przygotowały projekt ustawy umożliwiający handel jednostkami pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Projekt ten przewiduje wprowadzenie tzw. jednostek pochłaniania, które mogą być sprzedawane krajom które maja problem z wywiązaniem się z zobowiązań wynikających z protokołu Kioto. Projekt miał być wprowadzony pod obrady sejmu we wrześniu br.


Energooszczędny Kościół w Nowym Targu
W Nowym targu powstaje pierwszy w Polsce projekt obiektu energooszczędnego, którym będzie kościół. Jest to doskonały przykład budownictwa pasywnego, a średnia roczna energia zużywana spadnie z 120 kWh do 15 kWh. Dach kościoła zostanie wyposażony w kolektory słoneczne, w wyniku czego ciepło pozyskane ze słońca będzie latem gromadzone w gruncie w celu ogrzania chłodnych posadzek. Bryła budynku została zaprojektowana w taki sposób, aby zminimalizować starty ciepła w jak największym stopniu, a zarazem zwiększyć zyski ciepła w chłodne dni. Inicjatorem inwestycji jest proboszcz parafii ks. Jan Karlak, natomiast autorami projektu są Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach.


Wsparcie finansowe dla OZE
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór chętnych na pożyczki na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii. Wnioski przyjmowane są do 27 kwietnia. Na inwestycje w zieloną energię zostanie przeznaczone aż 750 ml złotych. Wsparcie to jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Wartość jaka inwestorzy będą mogli pożyczyć z funduszu, wynosi 4- 50 ml zł, lecz nie może przekroczyć 75 % wartości inwestycji. Okres kredytowania to maksymalnie 15 lat.
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Karczów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Masło z Olesna
Liczba odwiedzin: 9856747
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO