Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego 
Dziedzictwo Kulinarne Opolskie
Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest stowarzyszeniem, do którego należą regiony z całej Europy, a którego działania dotyczą promocji i poprawy jakości lokalnej żywności oraz wzmacniania regionalnej tożsamości. Idea Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego została po raz pierwszy wprowadzona w Regionie Południowo-Wschodniej Skanii w Szwecji oraz na Duńskiej wyspie Bornholm w 1995 roku. Projekt rozwijał się bardzo szybko i zdobywał coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców oraz władz lokalnych, jak również innych regionów na terenie całej Europy. Dziś sieć tworzy 46 regionów europejskich.

Ideą Sieci jest promocja potraw i produktów żywnościowych o charakterze regionalnym, dlatego dotyka ona nie tylko żywność, ale także turystyki, rolnictwa, zdrowia, środowiska, oraz kultury poszczególnych regionów. Sieć ma ułatwić konsumentom oraz turystom na terenie Europy dostęp do lokalnej i regionalnej żywności wysokiej jakości.

Od 29 października 2008r. Województwo Opolskie jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Opolska siec „Dziedzictwo Kulinarne Opolskie " zrzesza podmioty, które aktywnie promują i rozwijają lokalną żywność oraz są dobrymi ambasadorami Opolskiego Dziedzictwa Kulinarnego w całej Europie. Każdy przedsiębiorca uczestniczący w Sieci Regionalnej po spełnieniu odpowiednich kryteriów ma prawo używać do promocji swoich produktów oznaczenia „Dziedzictwo Kulinarne". Ten wspólny znak towarowy gwarancyjny został zarejestrowany w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) Unii Europejskiej. Turyści i konsumenci widząc ten znak mają pewność, że dane produkty, potrawy są związane z Regionem Opolskim. Wspólny symbol dla wszystkich regionów pozwala na łatwe dostosowanie go na potrzeby poszczególnych regionów oraz języki.

Ambicją Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest zaoferowanie turystom i konsumentom regionalnej żywności.
Wybrane restauracje, przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym i gospodarstwa podkreślające ich regionalne powiązania są członkami europejskiej sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Restauratorzy
W wybranych restauracjach klienci powinni zawsze znaleźć potrawy wyraźnie powiązane z regionem. Dlatego konieczne jest, by generalnie surowce pochodziły z lokalnej produkcji. Sama potrawa może stanowić część kulturalnego dziedzictwa regionu lub wzmacniać wizerunek regionalnej żywności.

Przetwórcy żywności
Poprzez przyłączenie się do sieci Kulinarnego Dziedzictwa i używanie wspólnego logo, producenci posiadający wyraźne powiązanie z regionem ułatwią konsumentom i turystom znalezienie regionalnej żywności w sklepach.

Rolnicy
Rolnicy sprzedający własne produkty do restauracji, przetwórców żywności lub bezpośrednio konsumentom mogą także być członkami Kulinarnego Dziedzictwa, tworząc w ten sposób regionalną sieć producentów, sklepów i restauracji opartych na regionalnej żywności.

Ważne
Wszystkie przedsiębiorstwa uczestniczące w sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powinny aktywnie promować i rozwijać regionalną żywność i działać jako ambasadorowie na rzecz regionu i Kulinarnego Dziedzictwa w Europie.

osoba do kontaktu:
Anna Bodzioch
e-mail:a.bodzioch@opolskie.pl
tel.: 77 44 82 109
Pliki do pobrania:
WYKAZ CZŁONKÓW SIECI DZIEDZICTWO KULINARNE OPOLSKIE 2019(PDF, 702.69 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Wołczyn
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Placki ziemniaczane na liściu kapusty
Liczba odwiedzin: 9865259
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO