Podział geograficzno-administracyjny LGD
Obszar Euro-Country obejmuje pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego: Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew i Reńska Wieś oraz dwie gminy powiatu prudnickiego – Głogówek i Lubrza. Obszar leży w obrębie makroregionu Niziny Śląskiej w dorzeczu Odry. Północno-wschodnia i wschodnia część obszaru należy do mezoregionu Kotliny Raciborskiej, pozostały obszar leży w obrębie mezoregionu Płaskowyżu Głubczyckiego, jedynie gmina Lubrza leży na pograniczu Płaskowyżu i Sudetów Wschodnich, które zapewniają jej urozmaicone ukształtowanie powierzchni terenu oraz wysokie walory krajobrazu przyrodniczego. Tak więc na ukształtowanie terenu gmin zasadniczy wpływ mają te dwie jednostki morfologiczne: obniżenie Kotliny Raciborskiej, o stosunkowo mało urozmaiconej rzeźbie terenu, z małymi spadkami terenu, gdzie wyraźną osią obniżenia jest dolina rzeki Odry. Drugi obszar to znacznie bardziej urozmaicona wysoczyzna plejstoceńska Płaskowyżu Głubczyckiego, gdzie rzeźba terenu przechodzi w nisko-pagórkowatą i pagórkowatą.
Przez teren objęty LSR przebiegają cztery drogi krajowe, jedenaście dróg wojewódzkich, sieć komunikacyjną uzupełniają ponadto drogi powiatowe i gminne. W pobliżu obszaru przebiega autostrada A4. Układ komunikacyjny obszaru stwarza dogodne połączenie z najbliższymi ośrodkami miejskimi. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta i umożliwia dojazd do wszystkich miejscowości. W związku z zanikiem ruchu osobowego koleją, podstawowym środkiem komunikacji zbiorowej są autobusy PKS, jednak komunikacja PKS w większości miejscowości nie funkcjonuje w czasie świąt, w soboty i w niedziele. Na terenie obszaru LGD znajduje się jedyne przejście graniczne pełnotowarowe na terenie Opolszczyzny i jedno z trzech największych na granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską w Trzebinie.
Ludność: Obszar Euro-Country zamieszkuje 55 215 osób (według stanu na 31.12.2006 r.).
Powierzchnia: 754 km 2
Geneza powstania LGD:
W roku 2005 gminy Cisek i Polska Cerekiew brały udział w realizacji Pilotażowego Programu LEADER+, w trakcie którego odbyły się różnego typu szkolenia i warsztaty. Warsztaty te przyniosły efekt w postaci powstania grupy inicjatywnej, a następnie powołania do życia Fundacji Euro-Country Partnerstwo dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. W pracach nad opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju brali udział uczestnicy reprezentujący wszystkie trzy sektory z dwóch gmin (społeczny, gospodarczy i publiczny), natomiast już na etapie tworzenia Lokalnej Grupy Działania zaproszono do współpracy trzy pozostałe gminy wiejskie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Bierawę, Pawłowiczki oraz Reńską Wieś. Ponieważ wszystkie gminy wyraziły chęć uczestnictwa i współpracy na tym terenie w zakresie szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich powołano LGD Euro-Country. W latach 2007 – 2008 LGD realizowało projekt w ramach II Schematu Pilotażowego Programu LEADER+. Na etapie przygotowywania i dostosowywania LSR do wymogów zawartych w ustawie o PROW oraz poszczególnych rozporządzeń podjęto rozmowy z dwoma gminami powiatu prudnickiego – Głogówek i Lubrza, w celu podjęcia współpracy. Ponieważ gminy wyraziły swoje zainteresowanie przedstawiono te propozycje Radom Gmin, które podjęły decyzje o przystąpieniu do Fundacji Euro-Country na zasadzie partnerstwa, co zostało wyrażone stosownymi uchwałami, podobnie jak w przypadku gmin powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Celem współpracy jest przede wszystkim rozwój obszarów wiejskich, głównie poprzez rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki w oparciu o lokalne zasoby przyrodnicze i kulturowe oraz podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców
Misja LGD:
Misją LGD Fundacja Euro-Country jest działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców obszaru gmin Bierawa, Cisek, Głogówek, Lubrza, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś poprzez budowanie silnej lokalnej koalicji partnerów społecznych, gospodarczych i publicznych oraz rozwój turystyki wiejskiej.
Wizja LGD:
EURO - COUNTRY to obszar czerpiący siły ze swej kultury i tożsamości śląskiej, zapewniający uczestnictwo w kulturze; kształtujący przyjazne sąsiedztwo, dobre warunki osiedlania i powrotu z zagranicy; rozwijający turystykę i rekreację oraz oferujący lokalne produkty i usługi, a przez to poprawiający szanse życiowe młodzieży.
Opis członków LGD:
Sektor publiczny:
Gmina Bierawa
Gmina Cisek
Gmina Głogówek
Gmina Lubrza
Gmina Pawłowiczki
Gmina Polska Cerekiew
Gmina Reńska Wieś Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie
Gminny Ośrodek Kultury w Cisku
Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Sektor gospodarczy:
SOLIDARIS Sp. z o.o.
STUDIO URODA – Beata Wawrzynek
PHU JELEŃ BOŻENA
Kompleksowe roboty budowlane i wykończeniowe „WEMA”
Zakład Handlowo-Usługowy Obropol Sp.j. Ewa Kobus, Dariusz Wąs
Michalec Rajnard Transport Międzynarodowy
„CANTER” Anetta Sałacka
Sektor społeczny:
Ochotnicza Straż Pożarna
PTTK Odział Cisek
Związek Śląskich Kobiet Wiejskich
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Kazimierz
Maria Zwolińska/sołtys wsi, Lider Grupy Odnowy Wsi Ostrożnica
Ochotnicza Straż Pożarna Długomiłowice
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Krzyżykowice
JAKUB MĄCZYŃSKI
Stowarzyszenia Odnowy Wsi Biedrzychowice
Ludowy Klub Jeździecki „Lewada”
Anna Ryborz - Rada Sołecka w Przewozie
Maria Stadnicka
Bernadeta Poplucz - Rada Sołecka Lubieszów
Stowarzyszenie Przyjaciół Goszyc
Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Rozwoju Naczęsławic
Alojzy Ketzler
Donata Proksza
MARIUSZ MATUSZEK
MARIA WIECZOREK
Jolanta Wierzba
Łukasz Albert
Celina Grzesik - Rada Sołecka Dziergowice
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Zakrzów
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Długomiłowic „Nasze Jutro”
Towarzystwo Rozwoju i Promocji Wsi Cisek – CISEK 2000
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Polska Cerekiew
Stowarzyszenie „Wszystkie drogi i myśli prowadzą do Dziergowic”
Andrzej Sałacki
Leszek Srębacz
Aleksandra Szlagowska
Atrakcje turystyczne:
Ścieżka rowerowa wokół Lubieszowa
Klub Jeździecki „Lewada” w Zakrzowie
Skansen pszczelarski w Lubieszowie
Akwen Dębowa wraz z infrastrukturą turystyczną w gminie Reńska Wieś
Gospodarstwa agroturystyczne:
-„U DONATY” Właścicielką gospodarstwa jest Donata Proksza
-Gospodarstwo „SYLWIA” , Sylwia i Eugeniusz Szyszko
-„RANCZO W DOLINIE ODRY", Krystyna i Franciszek Henzel
-KOENIG WESTERN RANCHO, Lothar Konig GOSPODARSTWO MARII I KRYSTIANA POGODZIK
-„PONY", Malgorzata Fabeck i Artur Bąkowski
-ZAGRODA NAD STAWEM
- GOSPODARSTWO AGRTURYSYCZNE KOTLINY
-GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE "POHL"
-GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „KRÓL"
Szczegółowe dane na stronie LGD – www.euro-country.pl
Basen w Głogówku
Muzeum Regionalne w Głogówku
Farska Stodoła w Biedrzychowicach
Korty tenisowe w Głogówku
Hala środowiskowo-sportowa w Głogówku
Hala sportowa w Cisku
Zegar słoneczny w Mochowie
Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Na terenie LGD Euro-Country znajdują się dwa Obszary Chronionego Krajobrazu: Łęg Zdzieszowicki ( na terenie gminy Reńska Wieś) oraz rejon Wronin-Maciowakrze (tereny gmin Polska Cerekiew, Cisek i Pawłowiczki), wartościowe dzięki wyróżniającemu się krajobrazowi o zróżnicowanych ekosystemach i co za tym idzie wartościowe również ze względu na możliwość zaspakajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem. Warto jeszcze wspomnieć o kluczowych rzekach terenu Euro-Country, czyli Odrze i Osłobłodze. W przypadku obu rzek zaczyna wzrastać zainteresowanie ich walorami turystycznymi, stad potrzeba zapewnienia infrastruktury turystycznej wzdłuż rzek, aby zaistniała możliwość wykorzystania ich walorów. Pozostałe atrakcje:
Park przy pałacu w Zakrzowie z przełomu XIX/XXw.,
skupiska roślin chronionych m.in. drugie pod względem wielkości stanowisko Lilii Złotogłów w Polsce w g. Cisek oraz Ziemowita jesiennego
parki dworskie znajdują się w Borzysławicach, Milicach, Grudyni Małej, Pawłowiczkach i Trawnikach
przypałacowy park w Długomiłowicach oraz park dworski w Komornie
park podworski w Trzebinie,
aleja lipowa w Lubrzy
teren czterech sołectw gminy Lubrza stanowią otulinę Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, utworzonego w 1988 r. ze względu na liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz ich ochronę. Park zajmuje powierzchnię 4625 ha, a jego otulina 5445 ha
przypałacowy park w Kazimierzu
XIX wieczny park miejski w stylu angielskim w Głogówku
las „Olszynka”
Atrakcje architektoniczne:
Kościół drewniany p.w. Św. Trójcy w Miejscu Odrzańskim
Kościół drewniany p.w. Judy Tadeusza w Przewozie
Kościół pątniczy w Gościęcinie pw. Św. Bryksjusza
Małe formy architektury sakralnej, czyli kapliczki, krzyże i figury przydrożne, które zajmują ważne miejsce w krajobrazie wsi śląskie.
Założenie pałacowo-parkowe, w stanie bardzo dobrym, dobrym lub jako ruina np. w Milicach, (g. Pawłowiczki),w Polskiej Cerekwi, Zakrzowie (g. Polska Cerekiew), Kazimierzu i Głogówku ( g. Głogówek), Trzebinie i Olszynce (g. Lubrza).
budynki spichlerzy w Łanach, Miejscu Odrzańskim i Podlesiu (g.Cisek), wodociągowa wieża ciśnień (g. Polska Cerekiew), wieża wodna, gorzelnia, stajnia dworska, baszta więzienna, brama miejska i mury obronne w Głogówku.
Kapliczka drewniana z XVII w. w Starej Kuźni
Krzyże pokutne.
„Zespół łowczego” – kompleks budynków zagospodarowanych przez Nadleśnictwo Kędzierzyn-Koźle
Cmentarz żydowski w Głogówku.
Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekt „Euro-Country zwiększenie szans rozwoju obszarów wiejskich gmin Polska Cerekiew, Cisek, Pawłowiczki, Reńska Wieś i Bierawa” w ramach pilotażowego programu Leader + - schemat II (organizacja różnego typu szkoleń dla mieszkańców terenu; opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych terenu i działalności LGD; stworzenie kilku koncepcji i ekspertyz dot. rozwoju turystyki na terenie LGD i współorganizowanie kilku imprez).
„Nowe Horyzonty - przyszłość w naszych rękach” realizowany przy współpracy z Śląskim Centrum Równych Szans z Katowic miał na celu aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem z terenu LGD
„Ruraltour” - projekt mający na celu wypromowanie turystyki na obszarach wiejskich.
„Funkcjonowanie lokalnej grupy działania nabywanie umiejętności i aktywizacja”.
Imprezy: Koncert Floriański, Dożynki Gminne, Art-Cup – Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd, Sylwester na Placu Publicznym przed Urzędem Gminy (od 2009 roku, Śląska Olimpiada, Śląskie wesele, Święto chleba, Noc Utopca, Heimattreffen, Weinachtsfest, Dożynki gminne, Święto Herbowe, Wyróżnienia Animatorów Kultury, Festyny Rodzinne, Biesiadne, Kartofelfest, Święto Kwitnącego Bzu, Biegi w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”, Bieg Herbowy, Spotkanie pokoleń Długomiłowic, Msza nad Odrą, Poczta Konna – Pony Expres, Biegi masowe „CROSS”, Dni Gminy Głogówek, Festiwal Ludwika von Beethovena, Zaduszkowe Koncerty Jazzowe w Głogówku, Loretańskie Wieczory Organowe w Głogówku