Firma HYDROKOP od 1993 roku zajmuje się pozyskiwaniem ciepła z odwiertów ziemi, wód gruntowych i zbiorników wodnych i obecnie jest jednym z największych wykonawców w rejonie Polski południowej. System ogrzewania oparty jest na pompie ciepła. Największe realizacje to szkoły ogrzewane pompami ciepła w Zębowicach, Ligocie Polskiej, Miechowie, Wysokiej k/Jordanowa, dworek w Karinowicach oraz kościoły.
Ziemia jest jednym z najlepszych sposobów akumulowania ciepła, gdyż działa jak termos - powoli się nagrzewa i jeszcze wolniej oddaje ciepło do otoczenia. Temperatura gruntu w lipcu wynosi 7 - 8°C, natomiast w październiku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy temperatura gruntu wynosi 10°C. Ilość energii zmagazynowanej w ziemi jest na tyle duża, że wystarcza do ogrzania domu przez całą zimę.
(1) Niskotemperaturowe ciepło pochodzące z gruntu czy wody przekazane jest przez parownik (2) do instalacji pompy wypełnionej specjalnym płynem (3), który zamienia się w gaz. Ogrzany gaz spręża sprężarka pompy (4), znacznie podnosząc jego temperaturę. W skraplaczu (5) następuje oddanie ciepła wodzie (6), która wypełnia grzejniki a ochłodzony płyn przepływa przez zawór rozprężny (7), wraca do parownika i cały proces rozpoczyna się ponownie.
Korzyści jakie płyną ze stosowania pompy ciepła:
Stosując pompę ciepła 75% energii otrzymujemy za darmo ze środowiska 25% to energia elektryczna zużyta do napędu sprężarki, czyli z 1 kWh energii elektrycznej otrzymujemy ok. 4 kWh energii cieplnej Niskie koszty eksploatacji
Zmiany cen paliw energetycznych będą wpływały w niewielkim stopniu na koszt jej eksploatacji Niezależność, oszczędność
Pompa jest wygodna i czysta w użytkowaniu, praktycznie po instalacji nie wymaga obsługi Komfort
Pompa nie wymaga instalacji komina, wykonania przyłącza gazowego, czy też doprowadzenia i składowania paliwa Dodatkowe korzyści